Súd v Nemecku dnes poslal na tri a pol roka do väzenia armádneho dôstojníka za to, že Rusku odovzdával vojenské informácie. Muž sa k činu priznal a počas procesu sa hájil psychickými problémami a tým, že sa obával jadrovej eskalácie konfliktu na Ukrajine.
Diagnostikovali mu ochorenie
Rusko vo februári pred dvoma rokmi vojensky zaútočilo na Ukrajinu a Západ vrátane Nemecka napadnutú krajinu okrem iného zbrojne podporuje.
Väzenie v dĺžke tri a pol roka navrhlo štátne zastupiteľstvo. V prípade vyzradenia služobných či štátnych tajomstiev by dôstojníkovi hrozilo až doživotie, poznamenala agentúra DPA.
Päťdesiatpäťročný dôstojník sa priznal hneď prvý deň procesu, ktorý koncom apríla začal na vrchnom krajinskom súde v Düsseldorfe.
V čase, keď sa rozhodol Rusku poskytnúť vojenské informácie, vstúpil aj do strany Alternatíva pre Nemecko (AfD). Túto politickú stranu, ktorá je označovaná ako krajne pravicová a o ktorú sa zaujíma nemecká kontrarozviedka, ale neskôr opustil.
"Svoj život som nemal pod kontrolou," uviedol dôstojník počas procesu. Okrem iného vypovedal, že ho trápili psychické problémy, ale navštíviť odborníka sa zdráhal.
Lekári mu nakoniec diagnostikovali ťažké vyhorenie s úzkostným strachom a záchvatmi paniky. V tejto zložitej dobe sledoval správy na sieťach TikTok a Telegram, ktoré okrem iného zneužívajú dezinformátori a šíritelia prokremeľskej propagandy.
Vyjadril ľútosť
Súd dôstojníkovu motiváciu kontaktovať ruské veľvyslanectvo označil za ťažko pochopiteľnú a uviedol, že pre mužov bolo zrejme jednoduchšie zradiť krajinu ako zájsť k lekárovi.
Obžalovaný opakovane vyslovil nad svojím správaním ľútosť, čo urobil aj v záverečnom vyhlásení. "Je to tá najväčšia blbosť, ktorú som v živote urobil," citovala ho DPA.
Od minulého decembra stojí pred súdom v Berlíne kvôli podozreniu z odovzdávania tajných informácií ruskej rozviedke aj bývalý pracovník Spolkovej spravodajskej služby.
Obžalovaný je z vlastizrady a hrozí mu až doživotný trest. Podľa prokuratúry dostal z Moskvy za poskytnuté informácie najmenej 450-tisíc eur.
Nemecko, ktoré je jedným z najväčších dodávateľov vojenského materiálu na Ukrajinu, patrí k hlavným cieľom ruských špionážnych operácií. Tie podľa nemeckých úradov od začiatku invázie nadobudli na intenzite.