Sopka Ibu vo východnej Indonézii vychrlila v pondelok k oblohe šesťkilometrový oblak popola pri ďalšej z takmer sto erupcií od začiatku tohto roka, píše agentúra AFP.
Najnovšia erupcia na ostrove Halmahera v provincii Severné Moluky nastala o 3.30 h miestneho času (v nedeľu 20.30 h nášho času). Indonézske rady už začiatkom mesiaca v okolí sopky vyhlásili najvyšší stupeň pohotovosti v štvorstupňovom systéme.
"Bol pozorovaný stĺp popola sivej farby s hustou intenzitou, ktorý (vietor) unášal na západ," uviedol vo vyhlásení šéf geologickej agentúry Muhammad Wafid. "Až k (monitorovaciemu) stanovišťu bolo počuť dunenie," dodal.
Vyzval ľudí, aby dodržiavali zakázanú zóny a nevstupovali do vzdialenosti od štyroch do siedmich kilometrov od krátera sopky. Sopka pri výbuchu pred niekoľkými týždňami vymrštila obrovskú masu popola až do výšky päť kilometrov.
Ibu je jedna z najaktívnejších sopiek v Indonézii. Podľa geologickej agentúry vulkanológovia zaznamenali v roku 2023 v priemere 58 erupcií denne.
Indonézia s 270 miliónmi obyvateľov je rozľahlý ostrovný štát s častou seizmickou a sopečnou aktivitou. Leží na tichomorskom "Ohnivom kruhu". Ide o jednu zo seizmicky najaktivnejších oblastí na Zemi. Na tomto páse s celkovou dĺžkou 40-tisíc kilometrov je zruba 450 sopiek, v samotnej Indonézii je asi 120 aktívnych sopiek.
Minulý mesiac sopka Ruang v provincii Severné Sulawesi vybuchla viac ako šesťkrát. Ostrov opustili všetci obyvatelia a evakuované boli tiež ďalšie tisíce obyvateľov okolitých ostrovov. Aj tu naďalej platí najvyšší stupeň pohotovosti.