Britskí konzervatívci sľubujú, že obnovia vojenskú službu pre mladých ľudí, pokiaľ zvíťazia v júlových voľbách.
Podľa premiéra Rishiho Sunaka by vojenská či civilná služba mohla byť skúsenosťou, ktorá zmení život mladých ľudí a umožní im vyvinúť schopnosti, aby sa presadili v reálnom svete, píše dnes britská tlač. Plán by mal stáť 2,5 miliardy libier ročne.
Podľa plánu konzervatívcov, ktorý predstavil premiér Sunak, by mladí ľudia, ktorí dosiahnu 18 rokov, mali na výber, či slúžiť 12 mesiacov v armáde, alebo pomáhať jeden víkend v mesiaci počas jedného roka v zdravotníctve, sociálnych či iných verejných službách.
Podľa premiéra Sunaka by služba mohla poskytnúť mladým ľuďom príležitosti, ktoré im zmenia život. Počas nej by mohli vyvinúť schopnosti, ktoré budú potrebovať „v reálnom svete“.
"Občianstvo so sebou prináša nielen práva, ale aj povinnosti. Byť Britom je viac, než štát spoločne na pasovej kontrole," uviedol Sunak.
Opoziční labouristi považujú nápad konzervatívcov za zúfalý. Podľa nich za vlády konzervatívcov britské ozbrojené sily klesli na najmenšiu veľkosť od dôb napoleonských vojen.
Takzvaná národná služba v Británii platila v rokoch 1939 až 1960. Jednalo sa o povinnú vojenskú službu pre mužov vo veku 17 až 21 rokov. V niektorých krajinách sa začalo o obnovení vojenskej služby hovoriť s súvislosti s ruskou vojnou na Ukrajine.
To, že by konzervatívci zostali vo vláde aj po júlových voľbách, sa javí ako nepravdepodobné. Prieskumy totiž ukazujú na rozsiahle víťazstvo labouristov.