Ruské ministerstvo obrany navrhlo revíziu hraníc ruských teritoriálnych vôd v Baltskom mori. Fínsko sa proti tomuto kroku ohradilo, Litva označila ruské počínanie za "provokáciu" a predvolala si zástupcu Ruskej federácie vo Vilniuse na podanie vysvetlenia, napísal portál Delfi.
Rusko však následne prostredníctvom tlačových agentúr uviedlo, že nemá v úmysle hranice ruských teritoriálnych vôd v Baltskom mori zmeniť, a Kremeľ ubezpečil, že v návrhu nie je nič politické. Medzičasom návrh zmizol z úradného portálu, na ktorom bol pôvodne zverejnený.
Podľa Ruska hranice nezodpovedajú súčasnej situácii
"Ruský návrh na revíziu ruskej námornej hranice vo východnej časti Baltského mora vyvolal zmätok a znepokojenie vo Fínsku, Švédsku, Litve a Estónsku, členských štátoch Severoatlantickej aliancie," napísala agentúra Reuters.
Návrh ministerstva na uznesenie ruskej vlády, zverejnený na oficiálnom portáli ruských úradov, navrhoval upraviť hranicu okolo ruských ostrovov vo východnej časti Fínskeho zálivu a okolo Kaliningradu. Ruské ministerstvo uvádzalo, že pri vymeraní hranice sovietskou vládou v roku 1985 poslúžili námorné mapy z polovice 20. storočia, a tak už nezodpovedá novším poznatkom.
"Nebol a nie je žiadny zámer meniť v Baltskom mori šírku teritoriálnych vôd, ekonomickej zóny či kontinentálneho šelfu pri pobreží," následne citovali tri hlavné ruské tlačové agentúry nemenovaný "vojensko-diplomatický zdroj", ktorý hovoril s novinármi.
Hovorca Kremľa vyhlásil, že návrh nemá nič spoločné s politikou, ale dodal, že vzhľadom na zmenenú politickú situáciu a mieru konfrontácie, najmä na Balte, si Rusko musí zabezpečiť vlastnú bezpečnosť. Ďalšie otázky odkázal na ministerstvo obrany, ktoré však na žiadosti o vyjadrenie podľa Reuters neodpovedalo.
Z návrhu vyhlášky nebolo bezprostredne jasné, ako presne bude hranica upravená a či prebehli nejaké konzultácie s ďalšími štátmi, ktoré ležia pri Baltskom mori.
"Rusko nemôže jednostranne rozhodovať o nových hraniciach," povedal agentúre TT švédsky premiér Ulf Kristersson. Moskva kvôli návrhu nekontaktovala Helsinki, uviedol fínsky prezident Alexander Stubb a dodal, že Fínsko ako vždy postupuje pokojne a na základe faktov.
Fínsko bude sledovať situáciu okolo ruského návrhu, ale pravdepodobne ide o rutinnú záležitosť, a nie o niečo, kvôli čomu by si Helsinki mali robiť starosti, usúdil fínsky premiér Petteri Orpo.
Účelová provokácia, reaguje Litva
"Takéto počínanie Ruskej federácie hodnotíme ako zámernú a účelovú provokáciu s cieľom zastrašiť susedné krajiny a ich spoločnosti. Je to ďalší dôkaz toho, že agresívna a revizionistická politika Ruska ohrozuje bezpečnosť jeho susedov a celej Európy," uviedlo litovské ministerstvo zahraničia podľa portálu Delfi.
Vyzvalo Moskvu, aby rešpektovala a dodržiavala všeobecné princípy a normy medzinárodného práva a medzinárodné a bilaterálne dohody.
Litovský minister zahraničia Gabrielius Landsbergis označil návrh za "zjavnú eskaláciu" voči NATO a volal po "rozhodnej reakcii".
Nemecká vláda vie z médií o ruskom návrhu na zmenu hraníc v Baltskom mori, ale nie je jasné, čo by zmena mala znamenať, uviedol hovorca nemeckej diplomacie. "Samozrejme, situáciu pozorne sledujeme," povedal podľa Reuters.
Estónsky minister zahraničia Margus Tsahkna o ruskom návrhu podľa Reuters uviedol, že "na prvý pohľad vyzerá absurdne", ale dodal, že "nemožno vylúčiť pokus vyvolať zmätok".
Medzitým návrh ruského ministerstva obrany na vydanie vládnej vyhlášky zmizol z ruského úradného portálu, na ktorom bol pôvodne zverejnený. "Návrh bol vymazaný," uviedol web podľa agentúry Reuters.
Denník The Moscow Times, ktorý o návrhu ruského ministerstva zrejme ako prvý informoval, poznamenal, že návrh na revíziu hranice bol predložený na verejnú diskusiu prakticky súčasne so začiatkom cvičenia s taktickými jadrovými zbraňami, ktorého cieľom je podľa ruského ministerstva obrany odpovedať "na provokatívne vyhlásenia a hrozby západných predstaviteľov".