Dublin podozrieva Londýn, že jeho rozhodnutie posielať nelegálnych migrantov do Rwandy vedie k nárastu ich počtu v Írsku.
Z Británie odchádzajú cez Severné Írsko do západnej časti ostrova. Írsko ich chce vracať chystá kvôli tomu novú legislatívu. Londýn však dal jasne najavo, že ich prijímať nebude.
Rekordné čísla
„Nechceme žiť v krajine, kde sa môžu len tak rozmáhať provizórne chatrče.“ Tak írsky premiér Simon Harris, ktorý je v úrade iba mesiac, komentoval utečenecké stanové mestečká, ktoré sa v jeho krajine objavujú kvôli nárastu počtu migrantov.
VIDEO: Stanové mestečká v Dubline.
To v centre Dublinu úrady odstránili. Len o niekoľko dní na to však boli stany späť, uvádza denník The Guardian.
Podľa írskych činiteľov sa počet migrantov v krajine zvýšil po tom, čo ich Británia začala v rámci kontroverzného zákona vyhosťovať do Rwandy. Mnohí z nich v obave z presunutia do Afriky odchádzajú z Británie práve do Írska.
„Nechcem ísť späť do Nigérie a nechcem ísť ani do Rwandy,“ povedal portálu Politico dvadsaťpäťročný Christian, ktorý v Británii žil aj päť rokov po tom, čo mu vypršalo študentské vízum. „Chcel som byť v Británii. Pokiaľ ide o Írsko, poznám len Guinness, ale zistím to,“ povedal o svojom novom útočisku.
Christian sa dostal do Írskej republiky po ceste z Severného Írska, jedinej časti Spojeného kráľovstva, ktorá má spoločnú pozemnú hranicu s členskou krajinou EÚ.
Za to, aby jeho a ďalších dvoch Nigérijčanov odviezol z Belfastu do Dublinu, zaplatil taxikárovi 2 400 libier. V cieli sa dozvedel, že ostatní žiadatelia o azyl sa tam dostali iba za 17 libier verejnou dopravou.
Írska ministerka spravodlivosti Helen McEnteeová uviedla, že 91 percent novo prichádzajúcich prekročilo hranicu zo Severného Írska. Belfast to popiera. „To sú čísla, ktoré my v Severnom Írsku neuznávame,“ uviedla severoírska ministerka spravodlivosti Naomi Longová.
Podľa stanice Sky News teraz Írsko registruje 1 400 a viac migrantov každý mesiac. Krajine hrozí, že tento rok prijme rekordných 20-tisíc ľudí.
„Neprijmeme, keď ich neprijíma Francúzsko“
Podpredseda írskej vlády Micheál Martin vyhlásil, že je „celkom zrejmé“, že prisťahovalci dúfajú, že „získajú útočisko tu a v Európskej únii, na rozdiel od možného vyhostenia do Rwandy“. Írski politici obviňujú Londýn, že svoje problémy s nevítanými prichádzajúcimi hádže na iných.
"Táto krajina nebude v žiadnom prípade, v žiadnej forme ani v žiadnej podobe poskytovať (právnu) medzeru pre migračné problémy kohokoľvek iného," vyhlásil premiér Harris.
Jeho vláda sa chystá do konca mája prijať právne predpisy, ktoré by jej umožnili poslať migrantov späť do Spojeného kráľovstva. McEnteeová chce označiť Britániu ako „bezpečnú krajinu“, aby do nej Írsko mohlo migrantov vracať.
Vláda sa snaží prakticky zvrátiť rozhodnutie írskeho najvyššieho súdu, podľa ktorého označenie Spojeného kráľovstva ako tretej krajiny bolo v rozpore so zákonmi EÚ. McEnteeová tvrdí, že sa jej podarí medzeru v zákone napraviť.
Dublin sa spolieha na dohody medzi Spojeným kráľovstvom a Írskom z roku 2020, ktoré umožňujú návrat žiadateľov o azyl oboma smermi. Londýn však uvádza, že „operačné dohody“ nevytvárajú právny záväzok na prijímanie vracajúcich sa migrantov.
Británia dala už jasne najavo, že nemieni vracajúcich sa utečencov akceptovať. "Nebudeme prijímať návraty z EÚ cez Írsko, keď EÚ neprijíma návraty do Francúzska, odkiaľ nelegálni migranti prichádzajú," povedal britský premiér Rishi Sunak.
„Zdá sa, že jeho imigračná politika znie: „Do Rwandy, alebo do Írska,“ skritizovala Sunaka írska senátorka Lisa Chambersová. „To neveští nič dobré pre budúce vzťahy.“