Podpredsedníčka Európskej komisie a komisárka pre hodnoty, transparentnosť a spravodlivosť Věra Jourová. FOTO: TASR/Jaroslav Novák
StoryEditor

Členské štáty EÚ schválili smernicu o boji proti násiliu páchanému na ženách

07.05.2024, 13:33
Autor:
TASRTASR

Nová legislatíva obsahuje aj opatrenia na predchádzanie násilia páchaného na ženách a domáceho násilia a stanovuje normy na ochranu obetí týchto trestných činov.

Členské štáty Európskej únie v utorok schválili historicky prvú únijnú smernicu o boji proti násiliu páchanému na ženách a zabezpečení väčších práv pre obete domáceho a iného násilia, píše TASR na základe tlačovej správy Rady EÚ.

Tieto opatrenia sú nevyhnutné na zabezpečenie hodnôt a základných práv rovnosti žien a mužov a nediskriminácie, uvádza sa v správe. Smernica vyžaduje, aby všetky krajiny EÚ kriminalizovali mrzačenie ženských pohlavných orgánov, nútené manželstvá či kybernetické násilie, ako napríklad nedobrovoľné zdieľanie intímnych fotografií.

Za spáchanie týchto trestných činov hrozí trest odňatia slobody v rozsahu najmenej jeden až päť rokov. Nová smernica obsahuje aj rozsiahly zoznam priťažujúcich okolností, ako je spáchanie trestného činu na dieťati, bývalom alebo súčasnom manželovi alebo partnerovi, verejnom predstaviteľovi, novinárovi alebo obhajcovi ľudských práv, za ktoré hrozia prísnejšie tresty.

image

Guterres kritizoval odpor proti právam žien vo svete, podľa neho to brzdí pokrok

Nová legislatíva obsahuje aj opatrenia na predchádzanie násilia páchaného na ženách a domáceho násilia a stanovuje normy na ochranu obetí týchto trestných činov.

Nové pravidlá nadobudnú účinnosť 20 dní po ich zverejnení v Úradnom vestníku EÚ. Členské štáty budú mať tri roky na to, aby sa pripravili na vykonávanie ustanovení uvedenej smernice.

Európska komisia (EK) pod vedením podpredsedníčky EK pre hodnoty a transparentnosť Věry Jourovej a eurokomisárky pre rovnosť Heleny Dalliovej predložila návrh tejto smernice 8. marca 2022. Predošlý týždeň smernicu schválili aj poslanci Európskeho parlamentu.

Smernica je právny akt prijatý inštitúciami EÚ určený členským štátom. Vnútroštátne orgány určujú formu a metódy, ktoré používajú na začlenenie smernice do svojich vnútroštátnych právnych predpisov. Ak členský štát transponuje smernicu do svojho vnútroštátneho práva nesprávne alebo ho do neho nepreberie včas, EK môže začať konanie vo veci porušenia povinnosti a následne predložiť záležitosť Súdnemu dvoru EÚ.

Článok vznikol v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizujú nezisková organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Program spolufinancuje SlovakAid. 

image

HN Globálne FOTO: Hn Globálne

FOTO: Hn Globálne
01 - Modified: 2024-10-31 11:58:12 - Feat.: - Title: Emisie skleníkových plynov v EÚ v roku 2023 klesli, zaostávajú však za cieľmi 02 - Modified: 2024-10-30 15:52:36 - Feat.: - Title: Von der Leyenová: Rozšírenie EÚ zostáva prioritou, Ukrajina je na dobrej ceste 03 - Modified: 2024-10-30 15:36:13 - Feat.: - Title: Gruzínsko musí zmeniť kurz, až potom môžu začať rozhovory o členstve v EÚ, odkazuje Európska komisia 04 - Modified: 2024-10-30 14:45:30 - Feat.: - Title: Gruzínsko v zovretí mocností: Smer Moskva či Západ? Bieloruský scenár sa nerysuje 05 - Modified: 2024-10-29 21:34:54 - Feat.: - Title: Európska únia uvalila sankcie na osoby v Mjanmarsku, pridala sa aj Británia a Kanada
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
31. október 2024 18:57