Čínsky prezident Si Ťin-pching. FOTO: Reuters
StoryEditor

Si Ťin-pching varuje pred očierňovaním Číny pre vojnu na Ukrajine. Peking zohráva pozitívnu úlohu, tvrdí

07.05.2024, 09:57
Autor:
TASRTASR

Čína v posledných rokoch posilnila obchodné a vojenské vzťahy s Ruskom, pričom USA a jej spojenci na obe krajiny uvrhli sankcie, ktorým čelí predovšetkým Moskva za inváziu na Ukrajinu.

Čínsky prezident Si Ťin-pching v pondelok varoval pred očierňovaním Číny v súvislosti s konfliktom na Ukrajine a trval na tom, že Peking zohráva "pozitívnu úlohu" v snahách o nájdenie mierového riešenia ukrajinského konfliktu. Informuje o tom agentúra AFP.

"Sme proti využívaniu krízy na Ukrajine na obviňovanie a očierňovanie tretích krajín a podnecovanie novej studenej vojny," povedal Si Ťin-pching na spoločnej tlačovej konferencii s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom.

"Tento požiar nesledujeme z boku, vždy sme zohrávali pozitívnu úlohu v dosahovaní mieru," dodal čínsky líder.

image

Európa je priorita, povedal Si Ťin-pching v Paríži. Macron ho usadil k holému stolu

Macron na spoločnej tlačovej konferencii v pondelok večer uviedol, že víta prisľúb Číny, že nebude Rusku dodávať zbrane. Zároveň vyjadril pochybnosti z možných dodávok technológií s dvojitým využitím.

"Vítame prísľuby čínskych úradov, že sa zdržia predávania zbraní Moskve a budú prísne kontrolovať vývoz technológií s dvojakým využitím," uviedol Macron. Upozornil však na to, že tieto technológie možno využiť aj na vojenské účely, a poukázal na "informácie" o porušeniach, ktorých sa údajne v tejto oblasti dopustili niektoré čínske firmy.

Obe strany tiež vyzvali na prímerie počas letných olympijských hier, ktoré sa budú konať v Paríži. "Svet je dnes ďaleko od toho, aby bol pokojný. Ako člen Bezpečnostnej rady OSN a zodpovedná krajina vyzýva Čína spolu s Francúzskom na prímerie počas olympijských hier v Paríži," uviedol Si Ťin-pching po boku Macrona.

Pozastavenie vojenských konfliktov počas konania olympijských hier je dlho pretrvávajúca tradícia, pripomína agentúra Reuters.

Macron sa spolu predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou snažil v pondelok počas samitu v Paríži zatlačiť na čínskeho prezidenta, aby využil svoj vplyv na zastavenie vojny na Ukrajine.

image

Fiktívne firmy, utajené dodávky. Ruský zbrojný priemysel dramaticky rastie, stopy vedú do jedinej krajiny

Čína v posledných rokoch posilnila obchodné a vojenské vzťahy s Ruskom, pričom USA a jej spojenci na obe krajiny uvrhli sankcie, ktorým čelí predovšetkým Moskva za inváziu na Ukrajinu v roku 2022.

Macron však uviedol, že dúfa, že nadchádzajúca návšteva ruského prezidenta Vladimira Putina v Číne pomôže zhodnotiť mierové vyhliadky.

Dvojdňová návšteva Francúzska je prvou cestou Si Ťin-pchinga do Európy za uplynulých päť rokov, pričom okrem Francúzska zavíta i do Srbska a Maďarska.

01 - Modified: 2024-11-21 18:19:17 - Feat.: - Title: Dánska armáda spozorovala čínsku loď v oblasti, kde sa pretrhli podmorské káble 02 - Modified: 2024-11-21 18:32:40 - Feat.: - Title: Použitie najnovšej ruskej rakety bolo reakciou na kroky Západu, tvrdí Putin a varuje aj ďalšie krajiny 03 - Modified: 2024-11-21 18:40:11 - Feat.: - Title: Kimov najlepší muž. Severokórejcom v Rusku velí tajomný šéf špeciálnych jednotiek 04 - Modified: 2024-11-21 18:31:18 - Feat.: - Title: Konflikt na Ukrajine nadobudol prvky globálneho charakteru, tvrdí Putin po využití západných zbraní v Rusku 05 - Modified: 2024-11-21 16:57:08 - Feat.: - Title: Británia je priamo zapojená do vojny na Ukrajine, povedal veľvyslanec Ruska v Londýne
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
21. november 2024 19:52