Nadchádzajúce júnové voľby do Európskeho parlamentu budú pre novozaloženú politickú stranu Spojenectvo Sahra Wagenknechtová - za rozum a spravodlivosť ťažkou skúškou.
V rozhovore so zahraničnými novinármi to vyhlásila zakladateľka a spolupredsedníčka BSW Wagenknechtová, ktorá strane prepožičala svoje meno. V prieskumoch verejnej mienky dosahuje BSW okolo päť až sedem percent, v eurovoľbách by jej ale mohla uškodiť nízka volebná účasť.
Volebný súboj
"Európske voľby sú pre nás ťažkým volebným súbojom, pretože práve naši priaznivci a práve ľudia, ktorým sa nedarí dobre, teda obyčajní ľudia, tak tí sa o európske voľby málo zaujímajú," povedala Wagenknechtová, ktorá v minulosti bola vplyvnou predstaviteľkou postkomunistickej Ľavice. "Musíme týchto ľudí osloviť a sprostredkovať im význam týchto volieb aj v súvislosti so spolkovou politikou," uviedla.
V Nemecku sa v septembri konajú krajinské voľby v Sasku, Duríne a Braniborsku, ktoré pozornosť od eurovolieb tiež odvádzajú.
"Keď som na cestách, tak mi ľudia hovoria, že sú radi, že naša strana vznikla a že nás budú v septembri voliť. Ja im ale odpovedám, že v júni sú ešte jedny voľby. A oni kúkajú, lebo tieto voľby na zozname nemajú. Dúfame a sme si istí, že sa nám podarí získať vyše päť percent, ale tie voľby budú ťažké, "povedala Wagenknechtová.
Kým na spolkovej úrovni dosahuje BSW okolo päť až sedem percent, v sondážiach pre eurovoľby má strana o jeden percentuálny bod menej, ako podľa Wagenknechtovej vyplýva z prieskumov, ktoré si strana nechala spracovať.
Naopak v krajinských voľbách v septembri by BSW mohla výrazne zamiešať kartami. V Sasku a Braniborsku jej sondáže sľubujú najmenej desať percent a v Durínsku 16 percent. Takýto výsledok by otriasol pozíciou Alternatívy pre Nemecko, ktorá vo všetkých troch spolkových krajinách mieri k víťazstvu.
Odliv voličov
AfD, ktorú napríklad opozičná konzervatívna únia CDU/CSU označuje za krajne pravicovú stranu, odčerpáva Wagenknechtovej mnohých voličov. Wagenknechtová sa netají tým, že BSW má záujem o priaznivcov AfD. "Nie je však cieľ osloviť len voličov AfD," povedala.
Podľa Wagenknechtovej Alternatívu pre Nemecko podporujú aj ľudia, ktorí tak robia z protestu. "Veľkú časť podpory AfD vytvárajú protestní voliči, nie sú to žiadni extrémisti. Týmto ľuďom ponúkame skutočnú alternatívu, serióznu alternatívu, dobré koncepty a nie populizmus, "povedala.
Podpora AfD, ktorá bola ešte na konci minulého roka na vrchole popularity, sa teraz prepadá. Dôvodom je množstvo škandálov, ktoré sa týkajú možných podozrení z úplatkov a špionáže pre Čínu. Kauza s údajnými úplatkami doľahla aj spolkového poslanca a dvojku eurokandidátky AfD Petra Bystronu, ktorý je českého pôvodu. Podľa Wagenknechtovej je ale potrebné byť obozretný, pretože nie je zaručené, že aféry naozaj AfD voličov zoberú.
"Aféry sa preceňujú, v bežiacej kampani to naopak voličov spája," povedala Wagenknechtová. "Spomínate si na Aiwangera? "opýtala sa na bavorského vicepremiéra Huberta Aiwangera zo Slobodných voličov (FW). Toho vlani pred krajinskými voľbami dostihol škandál s 35-ročným antisemitským letákom. Slobodných voličov to nijako nepoškodilo, strana naopak dosiahla s 15,8 percenta historický úspech.
Kam stranu zaradiť?
"Priala by som si od médií a politikov vecný prístup. Samozrejme, pomenovať to, čo je v AfD krajne pravicové a nacistické. Ale nie všetko v AfD je nacistické. Takéto označovanie by bolo nedôveryhodné," varovala.
Veľkou otázkou a predmetom diskusií politológov zostáva, kam BSW zaradiť, ak sú AfD prisudzované krajne pravicové postoje. Denník Bild síce Wagenknechtovú označuje za kovanú socialistku, podľa analytikov ale jasné zaškatuľkovanie strany možné nie je. Samotná spolupredsedníčka k tomu hovorí, že BSW ponúka skutočnú alternatívu k súčasným parlamentným stranám, ktoré ľudia voliť kvôli nespokojnosti nechcú.
Voličov podľa Wagenknechtovej oslovuje nielen kombinácia známych politických osobností, akou je aj spolušéfka BSW a niekdajšia spolupredsedníčka poslaneckej frakcie Ľavica Amira Aliová, a nových tvárí, ale tiež obsahový postoj. "To sú mier, sociálna spravodlivosť, rozumný prístup k hospodárstvu a názorová sloboda," povedala.
Pre Wagenknechtovú, ktorá ľutuje, že po konci studenej vojny spolu s Varšavskou zmluvou nezaniklo aj NATO a nevytvoril sa nový systém so zapojením Ruska, je mier veľkou témou. Politička je proti zbrojeniu aj proti dodávkam zbraní ukrajinskej armáde, ktorá viac ako dva roky čelí ruskej invázii. "Samozrejme útočnú vojnu odsudzujeme," povedala. Zároveň zdôraznila, že je potrebné namiesto zbrojenia usilovať o mier.
Ak by bola kancelárkou, ihneď by Rusku ponúkla rokovania a zastavenie dodávok zbraní na Ukrajinu výmenou za zastavenie bojov. "Prečo to neskúsime a nenavrhneme? Uvidíme, či Rusko bude chcieť konať," povedala.
Na rokovania by využila Turecko a Čínu, keďže ich považuje za krajiny, ktoré majú na Moskvu vplyv. V prípadných mierových rozhovoroch by potom stavala na návrhoch Číny, Brazílie, Vatikánu a Juhoafrickej republiky. "Mierové iniciatívy navrhlo plno krajín," uviedla.
Pred nadchádzajúcimi eurovoľbami je však pozornosť BSW plne zameraná na Európu. "V našom európskom programe chceme suverénnu Európu, nezávislú Európu a sebavedomú Európu, ktorá sa nenechá nútiť do nového konfrontačného bloku, ktorá nebude podriadeným aktérom Spojených štátov," povedala Wagenknechtová.
"Chceme, aby Európa bola medzi blokmi. Aby mala dobré vzťahy s USA, samozrejme, ale aj dobré vzťahy s Čínou, aby ekonomicky spolupracovala s Ruskom a s BRICS. To, čo sa teraz deje, nie je v európskom záujme, "dodala.
Hospodárske zoskupenie BRICS doteraz zahŕňalo Brazíliu, Rusko, Indiu, Čínu a Juhoafrickú republiku. Tento rok sa ku skupine pripojili Egypt, Etiópia, Irán a Spojené arabské emiráty.