Dôveryhodná európska obrana by mala ísť nad rámec ochrany, ktorú už poskytuje Severoatlantická aliancia pod vedením USA. Cez víkend to uviedol francúzsky prezident Emmanuel Macron, podľa ktorého by Francúzsko mohlo ponúknuť svoje jadrové zbrane na obranu európskych susedov. Za svoje slová zožal kritiku francúzskej opozície.
„Dôveryhodná európska obrana by mala ísť nad rámec ochrany NATO. Francúzska doktrína hovorí, že jadrové zbrane môžeme použiť, ak sú ohrozené naše životné záujmy. Tieto životné záujmy majú európsky rozmer,“ vyhlásil Macron podľa magazínu Politico.
Trump by Európe nepomohol
„Som za začatie diskusie, ktorá musí zahŕňať protiraketovú obranu, zbrane dlhého doletu a jadrové zbrane pre tých, ktorí ich majú alebo ktorí majú na svojom území americké jadrové zbrane. Francúzsko je pripravené viac prispieť k obrane európskej pôdy,“ dodal prezident.
Francúzsko, ktoré má približne 300 jadrových hlavíc, je jedinou jadrovou mocnosťou v Európskej únii. Vlastný atómový arzenál má na kontinente okrem nej iba Spojené kráľovstvo, to je ale na rozdiel od Francúzska závislé na americkej technológii. Jadrové zbrane USA hostí v Európe na svojom území päť krajín – Nemecko, Belgicko, Taliansko, Holandsko a Turecko.
Macron v posledných týždňoch stále častejšie hovorí o tom, že Európa by sa mala stať nezávislou vojenskou mocnosťou a nespoliehať sa toľko na NATO, a to s ohľadom na hrozby súvisiace s ruskou inváziou na Ukrajine a možným znovuzvolením Donalda Trumpa americkým prezidentom.
Trump okrem iného vyhlásil, že pokiaľ bude Európa pod útokom, USA jej za jeho vlády neprídu na pomoc. Exprezident tiež opakovane povedal, že NATO je prekonané, a spochybnil kľúčový článok päť Severoatlantickej zmluvy, keď sa v roku 2018 pýtal, či by sa USA mali podieľať na obrane štátu ako Čierna Hora, ktorá je tisíce kilometrov ďaleko.
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vo februári varoval, že výzvy na vytvorenie vlastného jadrového dáždnika by mohli Európu oddeliť od Severnej Ameriky. „NATO má jadrový odstrašujúci prostriedok, ktorý funguje už desiatky rokov. Nemali by sme robiť nič, čo by to podkopalo,“ povedal.
Nebuďme vazalmi USA, žiada Macron
Macron v minulom týždni upozornil, že kvôli hrozbe zo strany Ruska je nevyhnutné, aby Európa zvýšila prípravy na vojnu.
„Európsky pilier NATO, ktorý budujeme, je nevyhnutný. Mali by sme však budovať európsky obranný rámec. Musíme vybudovať Európu, ktorá bude schopná ukázať, že nikdy nebude vazalom USA,“ vyhlásil prezident.
Macronovi kritici v radoch opozície však jeho slová považujú za ďalší nebezpečný krok po tom, čo vo februári povedal, že Francúzsko možno bude nútené v určitom okamihu viesť pozemné operácie na Ukrajine.
„Macron porušil všetky pravidlá výnimočne závažným vyhlásením, ktoré sa dotýka francúzskej suverenity,“ uviedol europoslanec a predstaviteľ konzervatívnych Republikánov François-Xavier Bellamy. Ľavicová strana Nepoddajné Francúzsko uviedlo, že sa Macron zahráva s ohňom.
"Nebezpečenstvo pre národ"
„Macron sa stáva nebezpečenstvom pre národ. Po našich jadrových zbraniach bude francúzske kreslo v Bezpečnostnej rade OSN ďalším, ktoré sa predá Európskej únii,“ uviedol denníku The Times europoslanec Thierry Mariani z krajne pravicového Národného združenia.
Nie je to prvýkrát, čo Macron s nápadom použiť francúzske jadrové zbrane na obranu Únie prišiel. Naznačil to už v roku 2020, keď vyzval na dialóg o úlohe francúzskeho jadrového odstrašenia v kolektívnej bezpečnosti v Európe, a to v snahe začať diskusiu o tejto otázke s Nemeckom.
Berlín vtedy ponuku francúzskeho prezidenta neprijal. Predseda stredopravej Európskej ľudovej strany a člen bavorskej CSU Manfred Weber tento rok v januári uviedol, že Európa by mala Macronovu ponuku prijať s ohľadom na budovanie „európskej dimenzie jadrovej obrany ako dlhodobého cieľa“.