Obyvatelia Pásma Gazy, kde od vlaňajšieho októbra Izrael vedie vojnu proti palestínskemu hnutiu Hamas, každý deň čelia obavám z bombardovania a majú problém zohnať jedlo. Okrem toho ich ale ohrozujú tiež tisíce ton odpadkov, ktoré sa tam hromadia kvôli kolapsu základných služieb a vo vedre sa rozkladajú. Informovala o tom dnes agentúra AFP.
"Odpad sa stále hromadí a tečúca voda je vzácna," varoval minulý týždeň úrad OSN pre palestínskych utečencov UNRWA. Svetová zdravotnícka organizácia už v januári varovala pred skokovým nárastom infekčných chorôb, ako je hepatitída Typu A, pre nehygienické podmienky v Pásme Gazy.
Minulý týždeň však navyše bola oblasť vedra s teplotami vyše 30 stupňov Celzia, čo prispieva k rozkladu nahromadených odpadkov, kde sa množia potkany a muchy, ktoré potom môžu prenášať infekčné choroby.
"Je to prvýkrát, čo ich (múch a potkanov) vidíme toľko, kvôli znečisteniu a odpadkom, ktoré sa valia všade okolo," povedala AFP žena v utečeneckom tábore Džabálija na severe Gazy.
Katastrofálna je situácia na juhu Pásma Gazy v meste Rafáh a jeho okolí, kde v núdzových podmienkach už niekoľko mesiacov prebýva na 1,4 milióna ľudí, z ktorých väčšina utiekla pred bojmi v ostatných častiach oblasti.
"Nahromadilo sa tu vyše 90-tisíc ton odpadu a s rastúcimi teplotami je to skutočná zdravotná a ekologická katastrofa," povedal denníku The National hovorca magistrátu mesta Gaza. Upozornil tiež na zvýšený nárast počtu hlodavcov a hmyzu a tiež na skokový nárast počtu ľudí nakazených infekčnými kožnými ochoreniami, črevnými a žalúdočnými ťažkosťami a hepatitídou.
Podľa radnice mesta Gaza jej vedenie spolu s dobrovoľníkmi organizuje zber odpadu a jeho spaľovanie na dočasných skládkach. Pri tom sa ale uvoľňujú toxické plyny, ktoré ďalej ničia ovzdušie už tak znečistené izraelským bombardovaním.