Číňania oznámili predstavenie svojho „neviditeľného“ (stealth) bombardéra H-20. Pentagón to však veľmi neznepokojuje. Nemenovaný činiteľ amerického ministerstva obrany povedal reportérom, že čínsky stroj nie je tak kvalitný ako jeho americké náprotivky.
„Problémom H-20 je, že keď sa pozriete na konštrukciu systému, pravdepodobne nie je ani zďaleka tak dobrý ako americké platformy ťažkej zistiteľnosti (low observable, iný termín pre technológiu stealth, pozn. red.). Najmä tie pokročilejšie, ktoré pripravujeme,“ cituje portál Breaking Defense nemenovaného predstaviteľa Pentagonu.
Technické problémy
„Narazili na mnoho technických problémov, pokiaľ ide o to, ako zabezpečiť, aby tento systém fungoval podobne ako napríklad B-2 alebo B-21,“ dodal s odkazom na americké stealth bombardéry. Ich čínsky protiklad tak podľa neho pre Pentagon "nie je naozaj" dôvod pre znepokojenie.
Čínska armáda prvýkrát oznámila vývoj bombardéra v roku 2016. Odvtedy o ňom zverejnila len málo informácií, okrem pár propagačných videí.
V marci tohto roku zástupca veliteľa letectva Čínskej ľudovo oslobodzovacej armády Wang Wej oznámil, že H-20 čoskoro bude predstavený verejnosti. Tvrdil tiež, že sa nestretáva so žiadnymi technologickými problémami.
Podľa Wanga uvedenie H-20 do prevádzky významne zvýši schopnosti čínskeho letectva. „Je na čo byť hrdý, je to vzrušujúce.“
Podľa činiteľa z amerického ministerstva obrany majú tieto vyhlásenia predovšetkým propagandistickú úlohu. „Chcú ukázať, že sú veľkou vojenskou mocnosťou. To ale nutne neznamená, že im (H-20) skutočne dodá také schopnosti alebo v takom množstve, aké by potrebovali.“
Schopnosť "byť neviditeľný"
Súčasným hlavným čínskym bojovým bombardérom je H-6, ktorému schopnosť stealth chýba. Čínsky prorežimný denník Global Times pripúšťa, že napriek mnohým vylepšeniam a modernizáciám nemôže lietadlo samo preniknúť modernou protivzdušnou obranou. Čína si od H-20 sľubuje, že pomer síl zmení.
USA sú lídrom v oblasti stealth technológie. V novembri minulého roku podnikol svoj skúšobný let najnovší „neviditeľný“ bombardér B-21 Raider. Americké letectvo si chce zaobstarať sto týchto strojov.
Medzi Čínou a USA vládne v súčasnej dobe značné napätie. Washington považuje Peking za svoju najväčšiu strategickú hrozbu a pozorne sleduje rozvoj čínskej armády. Tá už v niektorých aspektoch americkú predbehla. Má napríklad viac lodí.
Rozsiahla korupcia
Americkí činitelia však poukazujú na to, že čínske ozbrojené sily sužuje rozsiahla korupcia, ktorá môže významne ovplyvniť ich bojaschopnosť. Agentúra Bloomberg uviedla, že niektoré čínske rakety boli naplnené vodou a pri niektorých raketových silách nešli otvoriť ich odpaľovacie veká.
Čínsky prezident Si Ťin-pching nedávno vzbudil pozornosť rozsiahlymi čistkami aj na najvyšších miestach armády. Aj keď sa zdali byť namierené na konsolidáciu moci, podľa amerických činiteľov sa zrejme skutočne zameriavali na prípady korupcie.
Aj napriek týmto vnútorným problémom Američania radia Čínu nepodceňovať. "Nechcem spoliehať na to, že Číňania nie sú dobrí v boji, pretože to nepoznáme, kým na nás nezačnú strieľať," uviedol činiteľ. „A ja nechcem byť v situácii, keď zistím: ‚Aha, oni sú vlastne takí dobrí. To je problém.“