Pre Rusko by bolo ťažšie pokračovať v invázii na Ukrajinu bez podpory Číny. Podľa agentúry AFP to vyhlásil šéf americkej diplomacie Antony Blinken po rokovaní s najvyššie postavenými čínskymi predstaviteľmi, vrátane prezidenta Si Ťin-pchinga. Predtým Blinken dlho rokoval s čínskym ministrom zahraničných vecí Wang Im. Blinken uviedol, že im svoje obavy ohľadom podpory ruskej vojnovej mašinérie oznámil.
Blinken novinárom po stretnutí povedal, že dal Siovi jasne najavo svoje trvalé znepokojenie nad dodávkami materiálov, vrátane obrábacích strojov a mikroelektroniky, ktoré Peking dodáva do Moskvy a ktoré prezident Vladimír Putin využíva na vedenie ruskej vojny na Ukrajine.
"Rusko by bez podpory Číny len ťažko udržalo svoju agresiu na Ukrajinu," povedal Blinken novinárom po stretnutí so Siem. "Poháňanie ruského obranného priemyslu ohrozuje nielen ukrajinskú bezpečnosť, ale aj bezpečnosť Európy," dodal. zabezpečenie transatlantickej bezpečnosti je hlavným záujmom USA. Pri našich dnešných rokovaniach som dal Číne jasne najavo, že sa týmto problémom nezaoberá,“ dodal.
Si zdôraznil, že Čína a USA musia hľadať spoločnú reč, "nie sa púšťať do zlovoľného súperenia". "Čína je rada, že vidí sebavedomé, otvorené, prosperujúce a prekvitajúce Spojené štáty," uviedol čínsky vodca. "Dúfame, že USA sa na rozvoj Číny dokážu pozerať aj v pozitívnom svetle. Ide o zásadnú otázku, ktorú treba riešiť," dodal.
Blinken sa dotkol aj konfliktu na Blízkom východe, kde Izrael vedie rozsiahle vojenské operácie v Pásme Gazy v odvete za teroristický útok radikálneho hnutia Hamas z vlaňajšieho októbra. V posledných týždňoch tiež panuje výrazné napätie medzi Iránom a Izraelom.
"Myslím, že vzťahy, ktoré Čína má, môžu byť pozitívne v snahe zmierniť napätie, zabrániť eskalácii a zabrániť šíreniu konfliktu," povedal Blinken novinárom a dodal, že čínsky minister zahraničia Wang súhlasil, že s ním zostane v kontakte ohľadom blízkovýchodnej problematiky.