Škótsko povedie menšinový kabinet po tom, ako dnes premiér Humza Yousaf ukončil koaličnú spoluprácu so stranou Zelených pre spor o ciele v oblasti ochrany klímy.
Krok, ktorý je podľa Yousafa v najlepšom záujme Škótska, mu môže skomplikovať ďalšie vládnutie, píše agentúra Reuters. Budúci týždeň by sa totiž malo hlasovať o vyjadrení nedôvery Yousafovi a nie je vylúčené, že mu bude vyslovená.
Klimatický cieľ
Napätie vo vládnucej koalícii vyvolalo minulotýždňové rozhodnutie škótskej vlády zrušiť svoj klimatický cieľ, ktorým bolo zníženie emisií skleníkových plynov o 75 percent do roku 2030.
Cieľ bol súčasťou koaličnej dohody z roku 2021, keď sa nacionalistom nepodarilo získať absolútnu väčšinu. "Preto sa po dôkladnom zvážení domnievam, že do budúcnosti je v najlepšom záujme škótskeho ľudu usilovať o iné koaličné usporiadanie," povedal dnes na tlačovej konferencii Yousaf.
Predseda vládnucej Škótskej národnej strany uviedol, že koalícia so Zelenými síce priniesla niekoľko politických úspechov, teraz ale výhody spolupráce nestoja za potrebné kompromisy. "Teraz budeme mať vyššie ambície, ale budeme tak robiť ako menšinová vláda," uviedol.
Vyjadrenie nedôvery
Ambícia Yousafa by však mohla rýchlo utiahnuť hlasovanie o vyjadrení nedôvery, ktoré chcú škótski konzervatívci. Zelení dnes dali najavo, že sa k nim pri hlasovaní pridajú, pretože premiér podľa nich "spálil svoje mosty".
SNP má teraz v škótskom parlamente 63 poslancov. Ak sa pri hlasovaní o nedôvere všetci konzervatívci, labouristi, liberálni demokrati a Zelení postavia proti Yousafovi, budú mať 64 hlasov. O osude premiéra by tak podľa serveru BBC News mohla rozhodnúť poslankyňa Ash Reganová, ktorá vlani SNP opustila a prešla do malého zoskupenia Alba.
Ak by sa Reganová postavila za Yousafa, bol by výsledok 64 ku 64. V tej chvíli by rozhodujúci hlas prišiel od predsedníčky parlamentu, ktorá podľa tradície hlasuje vždy za zachovanie existujúceho stavu, v tomto prípade teda za pokračovanie Yousafa na čele vlády.
Stredoľavicová SNP podporujúca nezávislosť Škótska stojí na čele škótskej decentralizovanej vlády od roku 2011. Po vlaňajšom škandále s financovaním strany jej popularita ale klesá v prospech ďalších strán.