Severoatlantická aliancia neplánuje rozmiestňovať jadrové zbrane v ďalších krajinách, povedal dnes pri návšteve Varšavy šéf NATO Jens Stoltenberg. Poľský prezident Andrzej Duda v pondelok v rozhovore pre denník Fakt vyhlásil, že Poľsko by bolo ochotné umožniť aliančným spojencom, aby na jeho územie jadrové zbrane umiestnili.
"NATO nemá v pláne nanovo rozmiestniť svoje jadrové sily," uviedol Stoltenberg.
"Ak by sa naši spojenci rozhodli, že v rámci programu zdieľania jadrových zbraní ich rozmiestnia aj na našom území, aby sa posilnila bezpečnosť východného krídla NATO, sme k tomu pripravení," povedal Duda v interview zverejnenom v denníku Faktu. Premiér Donald Tusk poznamenal, že by rád poznal všetky okolnosti, ktoré hlavu štátu prinútili urobiť takéto vyhlásenie.
Poľsko patrí k krajinám, ktoré najviac podporujú Ukrajinu v jej odpore proti ruskej invázii. Susedí s ruskou Kaliningradskou oblasťou a Bieloruskom, ktoré je spojencom Moskvy.
Zdieľanie jadrových zbraní je súčasťou politiky jadrového odstrašenia NATO, ktorá umožňuje členským krajinám, ktoré tieto zbrane vo svojom arzenále nemajú, podieľať sa na plánovaní ich použitia zo strany Severoatlantickej aliancie.
Zbrane zároveň zostávajú pod kontrolou USA. V prípade konfliktu by americké atómové bomby malo niesť letectvo krajín, v ktorých sú rozmiestnené, teda Belgicka, Nemecka, Holandska, Talianska a Turecka. Jadrové zbrane majú z krajín NATO okrem USA aj Británia a Francúzsko.
Agentúra DPA pripomína, že vláda Spojených štátov zatiaľ nevyslala žiadny signál, že by o rozmiestnení jadrových zbraní vo východnej Európe uvažovala, čo by si Rusko zrejme vyložilo ako priamu hrozbu.