Spojené štáty a NATO sú posadnuté strategickou porážkou Ruska, uviedol dnes podľa agentúry TASS šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov. Vo vyhlásení na moskovskej konferencii o nešírení jadrových zbraní Západ obvinil, že sa v súvislosti s podporou Ukrajiny snaží o vyvolanie priamej konfrontácie medzi jadrovými mocnosťami.
Ruské vojská pred viac ako dvoma rokmi vtrhli na Ukrajinu, čím rozpútali najväčší pozemný konflikt v Európe od konca druhej svetovej vojny. Lavrov a ďalší najvyšší ruskí predstavitelia opakovane kritizujú Západ, ktorý Kyjevu pomáha, poskytuje finančnú, humanitárnu aj vojenskú pomoc, a západné krajiny vinia z rozdúchania konfliktu.
Washington a jeho spojenci naopak uvádzajú, že pomáhajú Kyjevu brániť jeho územie a zvrchovanosť a že je to práve Rusko, kto zhoršuje napätie medzi Východom a Západom.
Okrem samotnej vojenskej agresie okrem iného aj tým, že opakovane vydáva vyhlásenia varujúce pred nebezpečenstvom jadrového konfliktu. O stiahnutí svojich inváznych a okupačných síl z Ukrajiny Moskva rokovať odmieta.
"Spojené štáty a ich satelity v NATO sú stále posadnuté myšlienkou spôsobiť Rusku ‘strategickú porážku‘. (...) Západ zároveň nebezpečne balancuje na hrane priameho vojenského stretu medzi jadrovými mocnosťami, ktorý by sprevádzali katastrofické následky," uviedol šéf ruskej diplomacie.
Lavrov na konferencii tiež obvinil trojicu západných jadrových štátov, že sú hlavnými iniciátormi "rôznych provokatívnych krokov". O aké kroky ide, ruský minister zahraničia nezmienil. Agentúra Reuters podotkla, že jadrovými mocnosťami podporujúcimi Kyjev sú Spojené štáty, Británia a Francúzsko, ktoré všetky posielajú Ukrajine vojenskú a finančnú pomoc.
Americká Snemovňa reprezentantov v sobotu po mesiacoch vyjednávania a vnútropolitických sporov prijala návrh zákona o vojenskej pomoci Ukrajine, balík počíta až s 60,8 miliardou dolárov.