Palestínska samospráva prehodnotí svoje vzťahy so Spojenými štátmi, uviedol dnes jej šéf Mahmúd Abbás podľa agentúry Reuters. Jeho oznámenie prichádza po tom, ako USA vo štvrtok v Bezpečnostnej rade OSN vetovali palestínsku žiadosť o plné členstvo v OSN.
Abbás veto označil za porušenie medzinárodných zákonov a amerických sľubov ohľadom dvojštátneho riešenia konfliktu medzi Palestínčanmi a Izraelom, ktoré počíta so vznikom samostatnej Palestíny.
Izrael dnes naopak oznámil, že si predvolá veľvyslancov tých krajín, ktoré v Bezpečnostnej rade hlasovali v prospech palestínskej žiadosti.
"Spojené štáty musia uznať, že región (Blízkeho východu) sa nestabilizuje bez spravodlivého riešenia palestínskej otázky," cituje Abbása agentúra DPA. Návrh rezolúcie odporúčal 193-člennému Valnému zhromaždeniu "prijať Štát Palestína ako člena Organizácie Spojených národov".
USA boli jedinou krajinou, ktorá vo štvrtok palestínsku žiadosť vetovala. Británia a Švajčiarsko sa hlasovania zdržali a zvyšných 12 členov Bezpečnostnej rady návrh podporilo. Krok Washingtonu podľa očakávania privítal Izrael, palestínska samospráva ho odsúdila.
Izraelské ministerstvo zahraničia dnes večer na sieti X uviedlo, že si v nedeľu predvolá veľvyslancov Francúzska, Japonska, Južnej Kórey, Malty, Slovinska a Ekvádoru, ktorí hlasovali v Bezpečnostnej rade za palestínsku žiadosť.
Abbás dnes podľa agentúry Wafa naopak ocenil krajiny, ktoré návrh podporili. Podľa palestínskeho lídra sa postavili na stranu "pravdy, spravodlivosti a medzinárodného práva".
Palestína má od roku 2012 v OSN status pozorovateľskej krajiny. Tento rok 2. apríla jej samospráva so sídlom na Izraelom okupovanom Západnom brehu Jordánu požiadala Bezpečnostnú radu OSN, aby žiadosť o plnohodnotné členstvo znovu prerokovala.
Nezávislý palestínsky štát teraz podľa palestínskych zdrojov uznáva 137 zo 193 krajín OSN a dva nečlenské štáty - Vatikán a Saharská arabská demokratická republika.