Keď sochár Agon Qosa finálnymi ťahmi dokončuje sochu Tonyho Blaira, myslí na to, čo bývalý britský premiér urobil pred štvrť storočím pre Kosovo.
Qosa a ďalší etnickí Albánci v Kosove zbožňujú Blaira za jeho vedúcu úlohu pri bombardovaní vtedajšej Juhoslávie lietadlami NATO v roku 1999, ktoré zastavilo postup srbských síl a nakoniec pomohlo malej balkánskej krajine k nezávislosti, napísala agentúra Reuters.
O 25 rokov neskôr Qosa dokončuje Blairovu hlinenú sochu v životnej veľkosti, ktorá bude odliata v bronze a odhalená na Blairovej triede v meste Ferizaj (srbsky Uroševac) na juhovýchode Kosova. Stane sa tak 12. júna, na výročie konca vojny, ktorá postihla Kosovo v rokoch 1998 až 1999.
"Rozhodli sme sa ho mať v našom meste, v našom Kosove, aby sem dorazil šťastný a veselý," hovorí sochár, zatiaľ čo pracuje na soche, zachytávajúcej usmievajúceho Blaira v obleku, s jednou rukou vztýčenou na pozdrav.
Vo vojne prišlo o život viac ako 13-tisíc ľudí, prevažne kosovských Albáncov. Blair, ktorý stál na čele britskej vlády v rokoch 1997 až 2007, podporil aliančné bombardovanie Srbska v snahe donútiť srbské sily k stiahnutiu z Kosova.
Veľa Blairových priaznivcov neskôr rozčúlilo premiérove rozhodnutie o zapojení Británie do americkej invázie do Iraku v roku 2003, no v Kosove veľa ľudí zdieľa Qosovo nadšenie. Podľa kosovského štatistického úradu sa viac ako desať ľudí volá Tonibler, Toni či Bler; pravopis mien bol upravený podľa miestnej výslovnosti.
Bill Clinton, ktorý bol pri bombardovaní prezidentom Spojených štátov, má tiež sochu, a to v Prištine, hlavnom meste Kosova.
Bashkim Fazliu, ktorý stojí na čele nadácie pripomínajúcej úlohu Tonyho Blaira, pozval bývalého britského premiéra na slávnostné odhalenie diela, ktoré si nadácia objednala. No hovorí, že ešte nedostal odpoveď potvrdzujúcu, že sa Blair zúčastní.
Keď sa dva roky po vojne narodil Tonibler Gashi, pomenoval jeho otec prvorodeného syna bez akéhokoľvek zaváhania po Blairovi. Gashimu, ktorému je teraz 22 rokov, bolo deväť rokov, keď sa stretol so skutočným Blairom v Prištine. "Bolo to ako stretnutie s prorokom... Potriasol mi rukou a cítil som sa skvele," povedal.