Americká ministerka financií Janet Yellenová dnes zdôraznila záväzok administratívy prezidenta Joea Bidena poskytnúť Ukrajine potrebnú pomoc a zároveň označila republikánske prieťahy pri jej schvaľovaní za neospravedlniteľné.
Yellenová sa tak vyjadrila po stretnutí s ukrajinským premiérom Denisom Šmyhalom pri konferencii o Ukrajine, ktorá sa konala na okraj zasadnutia Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky, napísala agentúra Reuters.
Najdôležitejšia pomoc
"Rozpočtová pomoc od Spojených štátov je dôležitejšia ako kedykoľvek predtým, pretože je neoddeliteľne spätá s úspechom Ukrajiny na bojisku a so schopnosťou vlády poskytovať svojim občanom základné služby," uviedla Yellenová.
Washington a jeho spojenci podľa nej poskytli Ukrajine od ruskej invázie vo februári 2022 významnú podporu, pričom boli zavedené rozsiahle kontroly a ochranné opatrenia, aby sa zabezpečilo, že sa peniaze dostanú k správnym ľuďom a budú použité vhodným spôsobom.
Yellenová ocenila americký Senát za to, že schválil dodatočné financovanie Ukrajiny. Dodala, že nečinnosť republikánov v Snemovni reprezentantov USA, ktorí návrh odmietajú predložiť na hlasovanie, "je ale neospravedlniteľná a poškodzuje našu národnú bezpečnosť".
Republikánsky predseda snemovne Mike Johnson dnes uviedol, že Snemovňa by mohla o pomoci Ukrajine, Izraelu a indicko-tichomorskému regiónu hlasovať najskôr v sobotu.
Omeškanie
Parlamentný rozpočtový výbor predstavil návrh, ktorý počíta s 60,84 miliardy dolárov na pomoc Ukrajine a partnerom v regióne, pričom 23,2 miliardy dolárov by bolo použitých na doplnenie amerických zbraní a zásob.
"Každý moment omeškania zo strany republikánov v Snemovni reprezentantov posilňuje (ruského prezidenta Vladimira) Putina a dodáva odvahu americkým protivníkom po celom svete, ktorí pozorne sledujú, či Spojené štáty zachovajú svoje odhodlanie podporiť demokratickú Ukrajinu brániacu sa autokratickému Rusku," dodala.
Šmyhal po rokovaní zdôraznil naliehavosť americkej pomoci a uviedol, že Rusko je odhodlané podkopať ukrajinskú ekonomiku útokmi na infraštruktúru, vrátane energetickej siete, prístavov, fariem a tovární.
"Hrozí ešte väčšia deštrukcia. Ak Rusko zničí ukrajinskú ekonomiku, ochromí ukrajinský štát do tej miery, že sa nebude môcť brániť na bojisku, "varoval Šmyhal.
USA a ich spojenci podľa Šmyhala musia posilniť sankcie, ktorých cieľom je znížiť schopnosť Ruska viesť vojnu. "Konkrétne treba úplne zablokovať dodávky západných technológií ruskému vojensko-priemyselnému komplexu," dodal. Vyzval tiež na uloženie sankcií na celý ruský bankový sektor a jadrový sektor.
Šmyhal tiež očakáva, že americký Kongres schváli "zákon o reparáciách", ktorý by Bidenovej administratíve udelil právomoc zabaviť zmrazené ruské aktíva na podporu Ukrajiny.