Český premiér Petr Fiala a belgický premiér Alexander De Croo v utorok poslali list hlavám inštitúcií Európskej únie a lídrom členských štátov, v ktorom informujú o záveroch vyšetrovania ruských pokusov zasahovať sa do chodu Európskeho parlamentu a do volieb.
Novinárom to dnes pred začiatkom mimoriadneho summitu Únie oznámila predsedníčka Europarlamentu Roberta Metsolaová. De Croo list zdieľal na sieti X. Okrem iného sa v ňom píše, že pokusy o zasahovanie "zahŕňali odovzdanie hotovosti, predovšetkým v Česku".
Vplyvová sieť
Česká Bezpečnostná informačná služba v marci oznámila, že sa jej podarilo "odhaliť a zmapovať" aktivity vplyvovej siete financovanej z Ruska pôsobiacej v krajinách Európskej únie a potažmo v Európskom parlamente.
Česká vláda v reakcii uvalila sankcie na niekoľko fyzických a právnických osôb, vrátane mediálnej spoločnosti Voice of Europe. V dnes zverejnenom liste Česko vyzýva na ich zaradenie aj na európske sankčné zoznamy.
"Nemôžeme dovoliť Rusku, aby mu prešiel taký očividný útok na naše demokratické inštitúcie a princípy. Musíme sa tomu postaviť na vnútroštátnej aj európskej úrovni, "uvádza dvojica premiérov.
Český Denník N a nemecký týždenník Der Spiegel informovali, že cez Voice of Europe pritiekali z Ruska peniaze pravicovým európskym politikom, vrátane dvojky na európskej kandidátke nemeckej Alternatívy pre Nemecko Petrovi Bystroňovi. Poslanec prijímanie úplatkov alebo odmien za rozhovory s Voice of Europe poprel.
Hrozba
Ruským zasahovaním sa európski lídri, vrátane českého premiéra, zaoberali na úvod mimoriadneho summitu v Bruseli. Metsolaová potom uviedla, že ruská dezinformačná kampaň šíriaca prokremeľské postoje už nie je "len hrozbou".
"Európsky parlament je pripravený podporiť členské štáty v boji proti akýmkoľvek zhubným vplyvom pôsobiacim na naše demokratické procesy," uviedla predsedníčka Europarlamentu a pripomenula, že volebné miestnosti sa pre eurovoľby otvoria o 50 dní.
Rokovania sa okrem Metsolaovej zúčastnila aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a predseda Európskej rady Charles Michel, ktorí sú medzi adresátmi predmetného listu.
Belgicko už podľa De Crooa požiadalo úrad pre európsku justičnú spoluprácu Eurojust, aby sa záležitosťou zaoberal. "Musíme tiež skúmať, či sa stíhaním ruskej hrozby nemôžu zaoberať aj Úrad európskeho verejného žalobcu (EPPO) a Európsky úrad pre boj proti podvodom OLAF," dodal De Croo s tým, že ak tomu tak nie je, je potrebné mandáty týchto úradov rozšíriť.