Konferencia predstaviteľov nacionalistických a konzervatívnych strán z viacerých krajín Európskej únie a Británie sa v stredu napokon uskutočnila po tom, čo ju v utorok miestny úrad v Bruseli z obavy o bezpečnosť zakázal, avšak správny súd toto rozhodnutie v stredu ráno zrušil. Odvolal sa pri tom na slobodu prejavu a zhromažďovania. Na správu agentúry AFP upozornil spravodajca TASR.
K najznámejším tváram Národnej konferencie konzervativizmu patria propagátor brexitu Nigel Farage z Británie, francúzsky krajne pravicový politik Éric Zemmour, maďarský premiér Viktor Orbán či bývalá britská ministerka vnútra Suella Bravermanová.
Porušenie slobody prejavu
Konferencia nacionalistického a euroskeptického tábora sa koná len niekoľko týždňov pred júnovými voľbami do Európskeho parlamentu.
Zákaz podujatia, o ktorom v utorok rozhodol Emir Kir, socialistický starosta bruselskej štvrte Saint-Josse, odsúdilo viacero európskych šéfov vlád ako porušenie slobody prejavu a zhromažďovania. Aj predseda belgickej federálnej vlády Alexander De Croo toto nariadenie označil za "neprijateľné".
Zemmour, ktorému v utorok popoludní polícia zabránila vstup na miesto konania konferencie, starostu mestskej časti Saint-Josse obvinil z uskutočnenia "nezákonného prevratu s cieľom zavraždiť slobodu".
"Otázka bezpečnosti stále pretrváva. Prevzal som svoju zodpovednosť ako starosta, aby som zabránil akýmkoľvek excesom," vysvetlil Kir na svojej stránke na Facebooku. Svoje rozhodnutie zakázať konferenciu zdôvodnil možným ohrozením "verejnej bezpečnosti".
Politika Európskej únie
Maďarský premiér na konferencii vystúpil s prejavom, v ktorom spochybňoval politiku Európskej únie a obhajoval národnú suverenitu. Uviedol, že "sloboda v Európe a najmä v Bruseli je ohrozená".
"Ak budeme bojovať, môžeme zvíťaziť," vyhlásil a vyzval na vytvorenie "konzervatívnej jednoty". Informáciu o jeho vystúpení dostala v mailovom oznámení z Úradu vlády.
Orbán v Bruseli zároveň zdôraznil, že Maďarsko je "ostrovom v európskom progresívnom liberálnom oceáne". Svoju krajinu označil za miesto, kde môžu konzervatívci slobodne hovoriť a robiť si politické plány do budúcnosti.
S odkazom na Európsku úniu zopakoval svoj odmietavý postoj k migrácii a obhajoval politiku Únie, podľa ktorej žiadatelia o azyl musia zostať mimo hraníc Únie, kým úrady nespracujú ich žiadosti. Podľa jeho slov Európska komisia pod vedením Ursuly von der Leyenovej sa príliš spolitizovala a odklonila od svojej úlohy strážkyne zmlúv o fungovaní Európskej únie.
V stredu večer sa Orbán pripojí k ostatným šéfom vlád a štátov Únie v rámci mimoriadneho summitu venovanému ekonomickému rozvoju a aktuálnym geopolitickým témam.