Izraelský opozičný líder Jair Lapid dnes opäť kritizoval premiéra Benjamina Nentjahua, jeho vládu označil za existenčnú hrozbu pre Izrael, informoval portál The Times of Israel (ToI). Necelé dva dni po bezprecedentnom iránskom útoku na Izrael Lapid tiež povedal, že Netanjahuova vláda úplne pripravila Izrael o jeho odstrašovaciu silu.
Premiérova strana kritiku odmietla s tým, že Netanjahu už pred niekoľkými desaťročiami rozpoznal iránsku hrozbu a odvtedy "vedie svetovú kampaň" proti Teheránu.
Lapid dnes podľa ToI v parlamente na rokovaní svojej strany Ješ Atid tiež vyhlásil, že tak priatelia ako aj nepriatelia Izraela cítia slabosť súčasnej izraelskej vlády. "Bol som minulý týždeň vo Washingtone, kde som rokoval s vládnymi činiteľmi. Sú šokovaní touto vládou: jej nedostatkom zodpovednosti a profesionality a jej zlým vedením," povedal Lapid.
Poďakoval tiež Spojeným štátom a izraelskej armáde za to, že zo soboty na nedeľu "zachránili Izrael pred strašnou katastrofou".
V sobotu neskoro večer Irán vyslal proti Izraelu na 300 dronov a rakiet v odvete za útok na iránsky konzulát v Damasku, pri ktorom 1. apríla zomrelo 16 ľudí, vrátane niekoľkých dôstojníkov a ďalších členov iránskych revolučných gárd.
Izrael ako zvyčajne úder nekomentoval, ale má sa za to, že ho vykonal, pretože dlhodobo ostreľova v Sýrii pozície skupín napojených na Irán.
Opozičný líder Lapid dnes rovnako opäť vyzval na predčasné voľby. "Ak neodstránime túto vládu, prinesie nám skazu," povedal politik, ktorý bol premiérom pol roka do decembra 2022, keď sa do úradu predsedu vlády vrátil Netanjahu.
V jeho koaličnej vláde sú aj krajne pravicové strany, ktorých niektorí členovia, vrátane ministrov dlhodobo podporujú rozširovanie židovských osád na Západnom brehu. Ich rétorika podľa niektorých vlani prispela k rastu palestínskych i židovských násilností na tomto Izraelom okupovanom území.
"Všetko, čo zostalo z ´pána Ochrancu´ sú ruiny od Beeri po Kirjat Šmona, násilie židovských teroristov, ktoré sa stalo nekontrolovateľným a úplná strata izraelskej odstrašovacej sily," povedal Lapid.
Kibuc Beeri sa 7. októbra stal jedným z miest teroristického útoku palestínskeho hnutia Hamas. Pri tomto bezprecedentnom napadnutí Izraela palestínski ozbrojenci zabili takmer 1200 ľudí a 250 ďalších uniesli do Gazy, prepustili ich zatiaľ len zhruba polovicu.
Kirjat Šmona je mesto na severe Izraela pri hraniciach s Libanonom, kde sa vzájomne ostreľujú izraelská armáda a libanonské hnutie Hizballáh, ktoré má rovnako ako Hamas podporu Iránu.
Pokiaľ ide o vojnu v Pásme Gazy a chystané izraelské pozemné operácie v Rafahu Lapid povedal, že takáto akcia vyžaduje rokovania s Egyptom aj Palestínskou autonómiou. Tá sídli na Západnom brehu a s Hamásom má dlhoročné spory ohľadom spôsobu, ako dosiahnuť samostatný palestínsky štát.
Podľa Lapida je pred operáciou v Rafahu potrebné evakuovať 1,3 milióna palestínskych civilistov, ktorých tam vyhnali boje v iných častiach oblasti. To isté tvrdí už niekoľko týždňov aj napríklad Spojené štáty.