Za útokmi na židovské objekty v Buenos Aires v rokoch 1992 a 1994, pri ktorých zomrelo 114 ľudí a vyše 500 utrpelo zranenia, stojí Irán. Rozhodli o tom sudcovia argentínskeho najvyššieho súdu, píše dnes agentúra AFP. Atentáty však spáchali príslušníci hnutia Hizballáh. Rozsudok privítala miestna židovská komunita. Irán už skôr uviedol, že s útokmi nemá čo spoločné.
Podľa rozhodnutia sudcov útoky podnikli členovia šiitského hnutia Hizballáh podľa "ideologického, politického, revolučného plánu" Iránu. Podľa sudcov boli útoky reakciou Teheránu na zmenu zahraničnej politiky za vlády prezidenta Carlosa Menema. Tá jednostranne vypovedala tri zmluvy o dodávkach technológií v jadrovej oblasti.
Dnešné rozhodnutie súdu sa týka útoku na izraelské veľvyslanectvo v Buenos Aires, pri ktorom zahynulo 29 ľudí, a útoku na židovské stredisko AMIA z roku 1994, keď zomrelo 85 ľudí; bol to najhorší atentát v moderných dejinách Argentíny. Čin sudcovia vyhlásili za zločin proti ľudskosti.
Štvrtkové rozhodnutie súdu privítali predstavitelia židovskej komunity v Argentíne, ktorá je s 250.000 členmi najväčšej v Latinskej Amerike. Podľa nich sa preukázalo, že Irán je štátom, ktorý sa venuje teroristickým aktivitám. Rozhodnutie tiež otvára dvere k ďalším procesom, napríklad pred Medzinárodným trestným súdom, uviedol predstaviteľ židovských komunít Jorge Knoblovits.
Podľa predstaviteľov židovskej komunity je rozhodnutie argentínskeho súdu "historické", nie je to však prvýkrát, čo argentínska justícia poukázala na úlohu Iránu v dvoch atentátoch. Napríklad v roku 2006 vydala zatykač na osem Iráncov.
Po zverejnení rozhodnutia súdu nechala vláda posilniť bezpečnostné opatrenia na letiskách, v okolí veľvyslanectva či pri náboženských budovách. Ide o preventívny krok, informácie o konkrétnych hrozbách úrady nemajú, píše argentínska tlač.