Irán dal dnes cez diplomatické zdroje Spojeným štátom najavo, že svoju avizovanú odvetu voči Izraelu povedie tak, aby sa vyhol rozsiahlej eskalácii, a nebude konať unáhlene. Agentúre Reuters to oznámili nemenované iránske zdroje.
Washington medzitým Teheránu zopakoval, že na zrejme izraelskom údere na jeho konzulát v Damasku z 1. apríla sa nepodieľal. O zmiernení situácie šéf americkej diplomacie Antony Blinken rokoval so svojimi náprotivkami v Turecku, Číne a Saudskej Arábii.
Trinásť mŕtvych
Pri údere na iránsky konzulát v sýrskom hlavnom meste Damasku 1. apríla zahynulo trinásť ľudí, vrátane viacerých predstaviteľov iránskych revolučných gárd.
Najvyšší iránsky duchovný ajatolláh Alí Chameneí v stredu pohrozil, že Izrael potrestá. Izrael sa k útoku v Damasku neprihlásil, predpokladá sa ale, že je zaň zodpovedný.
Či avizovaná odveta príde, a v akej podobe, nie je jasné. Izraelská armáda dnes uviedla, že je v stave "vysokej pripravenosti" a že inštrukcie platné pre civilistov sa nemenia, píše server The Times of Israel.
"Izrael je cieľom útokov (spojencov Iránu) z Jemenu, Iraku a Sýrie takmer každý týždeň... máme niekoľko vrstiev protivzdušnej obrany, ktorá však nikdy nebude úplne nepriepustná. Civilisti by mali zostať ostražití a riadiť sa platnými pravidlami," povedal dnes novinárom armádny hovorca Daniel Hagari.
Za Irán dnes so Spojenými štátmi nepriamo komunikoval minister zahraničia Hosejn Amírabdolláhján, a to pri návšteve Ománu, ktorý podľa zdrojov Reuters v minulosti často figuroval ako sprostredkovateľ medzi Washingtonom a Teheránom.
Vyhrotenie situácie
Nemenovaný zdroj blízky americkej spravodajskej komunite uviedol, že s dotyčnou komunikáciou oboznámený nie je, Irán však podľa neho "veľmi jasne" povedal, že jeho reakcia bude "kontrolovaná" a vyhne sa ďalšiemu vyhroteniu situácie. Irán podľa neho použije svojich spojencov v regióne "na viaceré útoky na Izrael".
Hovorkyňa Bieleho domu Karine Jean-Pierrová dnes odmietla komunikáciu medzi Iránom a USA komentovať nad rámec vyhlásenia, že USA sa nezapojili do útoku v Damasku, a hovorca Pentagonu Pat Ryder dnes novinárom povedal, že "nemá krištáľovú guľu", aby očakávanú iránsku reakciu komentoval, a že o spravodajských informáciách nemôže hovoriť. Spojené štáty sú najväčším zahraničným partnerom Izraela, ktorého zapojeniu do bojov sa Irán podľa zdrojov chce vyhnúť.
Jeden z nemenovaných zdrojov Reuters uviedol, že Teherán by bol ochotný ustúpiť a situáciu zmierniť za splnenia istých podmienok, vrátane začatia trvalého prímeria v Pásme Gazy. Tam Izrael od vlaňajšieho októbra vedie vojnu proti palestínskemu hnutiu Hamas, ktoré v južnom Izraeli vykonalo krvavé teroristické útoky. Rokovania o prímerí medzi Izraelom a Hamásom už mesiace viaznu a obe strany sa navzájom obviňujú z nedostatku flexibility a hovoria o prehnaných požiadavkách druhej strany.
"Prímerie v Gaze by Iránu poskytlo cestu von, keďže by potom mohol argumentovať, že vojenská hrozba voči Izraelu bola tým chýbajúcim dielikom, ktorý prímerie prinesie," povedal Reuters Ali Vaez z neziskovej organizácie International Crisis Group so sídlom v Belgicku, ktorá skúma medzinárodné konflikty.