Česko už identifikovalo viac ako milión kusov delostreleckej munície v krajinách mimo Európskej únie, ktoré by mohli byť zakúpené pre Ukrajinu. Po dnešnom summite iniciatívy Trojmorie to českým novinárom vo Vilniuse povedal prezident Petr Pavel. Predtým hovoril o počte 800-tisíc kusov.
Návrh zakúpiť muníciu v krajinách mimo Európskej únie predložil český premiér Petr Fiala na summite Únie začiatkom februára. Pavol neskôr na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii informoval o možnosti zakúpiť v tretích krajinách 800-tisíc granátov pre Ukrajincov - pol milióna kusov kalibru 155 milimetrov a 300-tisíc kusov 122 milimetrov.
Nedostatok munície
Pavel sa dnes v Litve stretol aj s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, ktorý podľa neho zdôraznil, že krajina napadnutá Ruskom potrebuje predovšetkým muníciu kalibru 155 milimetrov. Česká iniciatíva nie je jedinou, podobnú vyvíja Estónsko, Británia, hovorilo o nej aj Francúzsko, uviedol Pavel.
Ukrajina podľa českého prezidenta očakáva, že Rusko v letných mesiacoch začne ofenzívu. "Na to, aby ju (Ukrajinci) mohli udržať, prípadne zastaviť, potrebujú predovšetkým dostatok delostreleckej munície. Cieľom je dostať ju na Ukrajinu v čo najväčšom počte v čo najkratšom čase, "konštatoval Pavel.
Český poradca pre národnú bezpečnosť Tomáš Pojar v polovici marca povedal, že prvé dodávky munície zavedenej v rámci českej iniciatívy by mala napadnutá krajina dostať najneskôr v júni.
Miliardový nákup
K nákupu sa doteraz podľa údajov českej vlády a tlače pripojila zhruba dvadsiatka krajín od Kanady cez Nemecko, Poľsko, Lotyšsko, Litvu, Estónsko, Belgicko, Fínsko, Portugalsko, Švédsko, Nórsko, Dánsko či Holandsko a Luxembursko až po Island alebo Slovinsko. Britský denník Financial Times na konci februára napísal, že nákup 800-tisíc kusov munície by mal stáť 1,5 miliardy dolárov.
Ďalej Ukrajina potrebuje predovšetkým prostriedky protivzdušnej obrany, a to s krátkym dosahom na ochranu jednotiek rozmiestnených v poli, ako aj tých, ktoré sú schopné chrániť veľké mestá, najmä Charkov a Kyjev. Rusko podľa Pavla podniká masívne údery proti veľkým mestám s cieľom poškodiť infraštruktúru a zlomiť vôľu Ukrajincov brániť sa.
Pri dnešnej bilaterálnej schôdzke Zelenskyj informoval Pavla tiež o potrebe zabezpečenia prostriedkov pre chod energetickej siete, ako sú generátory, transformátory a kogeneračné jednotky (zariadenie pre kombinovanú výrobu tepla a elektrickej energie). "Pretože práve na energetickú infraštruktúru sa teraz Rusko zameriava najviac," dodal český prezident.