Bývalý taiwanský prezident Ma Jing-ťiou sa dnes v Pekingu stretol s čínskym vodcom Si Ťin-pchingom. Ten na stretnutí vyhlásil, že žiadne cudzie zásahy nemôžu zabrániť zjednoteniu ostrova s pevninskou Čínou. Informovala o tom agentúra AFP.
Ma Jing-ťiou vládol Taiwanu od roku 2008 do roku 2016 a so svojou Národnou stranou (Kuomintangom) presadzoval politiku spolupráce s Pekingom. Vlani sa stal prvým taiwanským exprezidentom od roku 1949, ktorý do pevninskej Číny prišiel. Žiadny úradujúci taiwanský prezident v pevninskej Číne od roku 1949, keď sa ostrov oddelil od Číny, nebol.
Podobne ako vlani aj tento rok Ma uviedol, že cieľom jeho cesty je znížiť napätie medzi Taiwanom a Pekingom, ktorý považuje demokraticky fungujúci ostrov za jednu zo svojich provincií a hrozí mu ozbrojeným zásahom v prípade vyhlásenia nezávislosti.
Napätie vo vzťahoch sa výrazne zvýšilo po tom, ako Ma Jing-ťioua vystriedala v prezidentskej funkcii prezidentka Cchaj Jing-wen z Demokratickej pokrokovej strany, ktorá je tradične vnímaná ako sila odmietajúca zbližovanie s pevninskou Čínou. Peking s taiwanskou prezidentkou odmieta rokovať, pretože ju považuje za separatistku.
"Na oboch stranách Taiwanského prielivu žijú Číňania. Rozdiely medzi našimi (politickými) systémami nemôžu zmeniť fakt, že patríme do rovnakej krajiny a rovnakého národa," podotkol Si Ťin-pching, ktorý svojho hosťa prijal vo Veľkej sále ľudu, kde najvyšší čínski predstavitelia zvyčajne rokujú so zahraničnými lídrami.
"Vonkajšie zasahovanie nemôže zabrániť historickému smerovaniu k zjednoteniu krajiny," dodal.
Za vonkajšie zasahovanie Peking pravidelne označuje podporu, ktorej sa Taiwan dostáva od západných krajín, ako sú USA, ktorých predaj zbraní ostrovu Čínu zvlášť rozhorčuje.