Francúzsko sa bude snažiť obnoviť vzťahy s Afrikou a budovať "vyvážené partnerstvá", ktoré budú prospešné pre tento svetadiel, uviedol v sobotu najvyšší francúzsky diplomat Stéphane Séjourné. Správa pochádza z tlačovej agentúry AFP.
Vzťahy medzi Francúzskom a niektorými bývalými africkými kolóniami sa zhoršili, keďže tento kontinent sa medzičasom stal novým diplomatickým bojiskom, na ktorom rastie vplyv Ruska a Číny. Séjourné, ktorý bol vymenovaný do funkcie v januári, začal svoju prvú návštevu Afriky v sobotu v Keni, neskôr zamieri do Rwandy a potom sa zastaví na Pobreží Slonoviny.
Diverzifikovanie partnerstiev
"Poslaním Francúzska bude obnovovať a budovať vyvážené, vzájomne rešpektujúce sa partnerstvá s africkými krajinami v prospech všetkých štátov," povedal Séjourné na tlačovom brífingu spolu so svojím kenským rezortným partnerom Musaliom Mudavadim.
"Práve o tom je náš plán - diverzifikovať tieto partnerstvá a urobiť ich prospešnými pre krajiny, v ktorých budeme investovať," vyhlásil francúzsky minister zahraničných vecí.
Séjourné ďalej uviedol, že Afrika je "prioritou" francúzskej zahraničnej politiky, pretože "tento kontinent je na ceste stať sa kultúrnou, hospodárskou a diplomatickou veľmocou, ktorá bude mať význam pre svetovú rovnováhu".
Silné obchodné zastúpenie
V Keni, východoafrickej hospodárskej veľmoci, Francúzsko posilnilo svoje obchodné zastúpenie, pričom počet francúzskych spoločností pôsobiacich v tejto krajine sa počas uplynulých desiatich rokov takmer strojnásobil z 50 na 140. Obrovská obchodná nerovnováha v prospech európskej krajiny však vrhá tieň na ich vzťahy.
"Na tom sa ešte pracuje. Proces riešenia obchodnej nerovnováhy si vyžaduje konzistentné programy a spoločné úsilie, ako to robíme my," povedal Mudavadi a dodal, že francúzske spoločnosti vytvorili v Keni 34.000 priamych pracovných miest.
Obaja ministri uviedli, že sa dohodli na oblastiach spolupráce vrátane športu a dopravnej infraštruktúry. Vyzvali tiež na reformu globálneho rámca financovania opatrení v oblasti klímy s cieľom pomôcť chudobnejším krajinám ekologicky sa rozvíjať a prispôsobiť sa zhoršujúcim sa dôsledkom klimatickej zmeny.
Tieto dve krajiny a Barbados vlani v decembri na konferencii COP28 vytvorili koalíciu, ktorá chce do dvoch rokov spojiť krajiny, ktoré chcú vytvoriť medzinárodnú daň schopnú získať miliardy dolárov na pomoc rozvojovým krajinám v boji proti zmene klímy.
Článok vznikol v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizujú nezisková organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Program spolufinancuje SlovakAid.