Vojenská junta, ktorá sa chopila moci v Mjanmarsku pred tromi rokmi, utrpela ďalšiu porážku, tentoraz na hranici s Thajskom.
Vojaci tam niekoľko týždňov čelili útokom povstalcov z radov karenskej menšiny, ktorí sa spojili s ďalšou opozíciou. Stovky vojakov strážiacich dôležité pohraničné mesto Myawaddy nakoniec súhlasili s kapituláciou, napísala dnes BBC. Cez toto mesto prechádza väčšina pozemného obchodu Mjanmarska s Thajskom.
Vážny neúspech
Karenský národný zväz, ktorý je najstaršou povstaleckou skupinou v krajine, oznámil, že prijal kapituláciu dvoch práporov. Zverejnil pri tom video, na ktorom jeho bojovníci ukazujú značný arzenál zbraní, ktoré ukoristili.
Pre vojenský režim, ktorý bol v posledných mesiacoch vyhnaný tiež z rozsiahlych oblastí pozdĺž čínskych hraníc v Šanskom a Arakanskom štáte pri hraniciach s Bangladéšom, to znamená podľa BBC vážny neúspech.
Tisíce vojakov boli zabité, vzdali sa alebo prešli, a tak junta zaviedla povinnú vojenskú službu, pripomína.
Karenský národný zväz bojuje za samosprávu etnických Karenov od získania nezávislosti Mjanmarska v roku 1948. V 90. rokoch utrpel množstvo porážok od vládnych síl a po roku 2015 pritakal celoštátnemu prímeriu. Status quo narušil prevrat v roku 2021 a zväz oznámil, že zvrhnutím vlády političky Do Aun Schan Su Ťij podmienky prímeria prestali platiť.
Destinácia pre disidentov
Vzhľadom na to, že sa Karenský štát nachádza relatívne blízko Rangúnu, teda najväčšieho mjanmarského mesta, a ponúka najlepšiu cestu k thajským hraniciam, bol obľúbenou destináciou disidentov, ktorí po prevrate utekali pred brutálnym vojenským potlačením protestov.
Karenský národný zväz sa snaží koordinovať svoje akcie s operáciami ďalších veľkých povstaleckých skupín, ako sú Obranné sily karenských národností a Armáda kačjinskej nezávislosti.
Pomer síl v Karenskom štáte sa v poslednom čase zmenil v prospech opozície, pretože mocná milícia sídliaca na thajskej hranici, ktorá predtým podporovala juntu, zmenila na začiatku tohto roka stranu.
Armáda, preťažená bojmi v mnohých iných častiach Mjanmarska, nebola schopná posilniť svoje pozície v Karenskom štáte a stratila kontrolu nad hlavnými cestami k hraniciam. Na straty režim reagoval ďalšími náletmi na oblasti, ktoré teraz kontrolujú povstalci.
Kvôli konfliktu v Karenskom štáte prišli o svoje domovy tisícky ľudí. Vyššie počty ďalších sa teraz údajne presúvajú k thajskej hranici, pretože majú za to, že nálety budú v najbližších dňoch pokračovať.