Rada OSN pre ľudské práva dnes schválila rezolúciu odsudzujúcu Izrael za činy v Pásme Gazy, ktoré možno prirovnať k etnickým čistkám, alebo za použitia hladu ako spôsobu boja.
UNHRC tiež vyzýva na zastavenie dodávok zbraní Izraelu a na okamžité prímerie. Dokument podporilo 28 krajín, 13 sa hlasovania zdržalo. Šesť hlasovalo proti, vrátane Spojených štátov alebo Nemecka. Agentúra Reuters píše, že podľa Izraela ide o "prekrútený" text.
V rezolúcii sa uvádza, že "je potrebné nastoliť zodpovednosť za všetko porušovanie medzinárodného humanitárneho práva a ľudských práv, a ukončiť tak beztrestnosť".
Krajiny, ktoré hlasovali za rezolúciu, si tiež robia starosti kvôli správam o závažnom porušovaní ľudských práv a medzinárodného práva na okupovaných palestínskych územiach.
Je podľa nich možné, že sa tam dejú vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti. Vyzývajú na okamžité ukončenie izraelskej blokády Pásma Gazy a na otvorenie hraničných priechodov pre dodávky humanitárnej pomoci. Rezolúcia Izrael odsudzuje za "zámerné skomplikovanie prísunu pomoci a zbavenie civilistov prístupu k základným potrebám potrebným na prežitie, vrátane jedla, vody alebo elektrickej energie".
Izraelská veľvyslankyňa pri OSN v Ženeve Meirav Eilonová Šaharová povedala, že UNHRC "už pred dlhou dobou opustila Izraelčanov a obhajuje (teroristickú organizáciu) Hamas", ktorá ovláda Pásmo Gazy. Diplomatka tvrdí, že na základe dnes prijatej rezolúcie by Izrael nemal "právo chrániť svojich ľudí, zatiaľ čo Hamas môže vraždiť a mučiť nevinných Izraelčanov".
Spojené štáty, kľúčový spojenec Izraela, vopred sľúbili, že budú hlasovať proti rezolúcii, pretože jej text výslovne neodsudzuje Hamas za útok proti Izraelu z vlaňajšieho 7. októbra ani "nijako nespomína teroristický charakter" tejto operácie. Hamas na izraelskom území pozabíjal vyše 1200 ľudí, hlavne civilistov, a stovky ďalších zavliekol do Pásma Gazy ako rukojemníkov.
Washington však zároveň opakovane Izraelu vyčíta, že pri svojej invázii v Pásme Gazy nerobí dosť na ochranu civilistov. Pri izraelských vojenských operáciách na tomto palestínskom území zomrelo podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva kontrolovaného Hamásom vyše 33-tisíc ľudí.