Poplatok za návštevu talianskych Benátok skutočne odštartuje 25. apríla. Dnes to pri stretnutí so zahraničnou tlačou potvrdil benátsky starosta Luigi Brugnaro. Systém zatiaľ bude v testovacom režime, píšu zahraničné tlačové agentúry. Turisti, ktorí mesto navštívia bez toho, aby v ňom prespali, tak budú musieť uhradiť päť eur. Kontroly budú náhodné.
Systém spoplatneného vstupu benátska radnica prvýkrát spustí v období od 25. apríla do 5. mája, keď sa v Taliansku oslavuje oslobodenie od nacizmu a fašizmu a Prvého mája. V tomto období sa očakáva veľký nápor turistov. Ďalej sa poplatok bude vyberať vo vybrané dni do 14. júla.
Spoplatnený vstup
Benátky spoplatnenie vstupu v uplynulých rokoch mnohokrát oznámili a potom jeho spustenie odložili. Tentoraz však radnica mesta, ktoré pred pandémiou covidu-19 každý rok navštevovalo 25 až 30 miliónov turistov, plánuje systém naozaj zaviesť do praxe.
Turisti starší ako 14 rokov, ktorí v Benátkach neprespia v hoteli či v inom ubytovacom zariadení, si pred vstupom do mesta budú musieť zaobstarať QR kód. Ten môžu získať napríklad na webovej platforme mesta po uhradení poplatku päť eur na osobu. Zaplatenie by malo byť možné aj pri hlavných vstupoch do Benátok.
Podľa Brugnara budú kontroly zaplatenia príspevku náhodné. Podľa neho by sa tak pri vstupe do mesta nemali tvoriť fronty. Úhrada poplatku sa nebude kontrolovať od 16:00 do 08:30. Za neuhradenie hrozia pokuty od 50 do 300 eur (od 1250 do 7500 korún).
Regulácia turizmu
"Cieľom nie je vybrať viac peňazí," povedal Brugnaro. Niektoré odhady dokonca počítajú s tým, že v počiatočnej fáze by náklady mohli byť vyššie ako výnos. Poplatok by podľa vedenia mesta mal predovšetkým regulovať počty jednorazových turistov.
Na rozdiel od niektorých predchádzajúcich návrhov však radnica nestanovila strop pre počet návštevníkov v najvyťaženejších dňoch. "Odmietli sme maximálny počet návštevníkov, pretože by sme prestali byť mestom, a stali by sme sa múzeom," uviedol Brugnaro.
Nadmerný turizmus je pre Benátky problémom aj podľa Organizácie OSN pre vzdelanie, vedu a kultúru. Jeho experti navrhli vlani mesto zaradiť do zoznamu ohrozených miest. To však nakoniec neschválila komisia UNESCO, kde zasadajú zástupcovia členských štátov.