Vláda amerického prezidenta Joea Bidena schválila dodanie niekoľkých tisícok bômb Izraelu v deň, keď izraelská armáda pri vzdušnom údere v Pásme Gazy zabila sedem pracovníkov potravinovej charity World Central Kitchen. S odvolaním sa na troch nemenovaných amerických činiteľov to dnes napísal americký list The Washington Post.
Predaj bômb podľa WP dokazuje, že americká vláda je odhodlaná naďalej posielať Izraelu smrtiace zbrane, napriek pondelkovej smrti humanitárnych pracovníkov WCK a faktu, že USA čelia silnejúcim výzvam, aby zbrojné dodávky Izraelu podmienili tým, že sa izraelská vláda zaviaže k lepšej ochrane palestínskych civilistov.
Emotívne vyhlásenie
Postup USA podľa WP zároveň vrhá nové svetlo na emotívne vyhlásenie prezidenta Bidena po izraelskom vzdušnom údere, ktorý v pondelok zabil humanitárnych pracovníkov WCK, ktorí v Pásme Gazy rozvážali potravinovú pomoc. Medzi obeťami bol aj dvojitý občan USA a Kanady.
Jeho rodičia stanici CBC povedali, že mal 18-mesačného syna a veril, že práca, ktorú robí, je dôležitá, keďže v Pásme Gazy hrozí hladomor. Otec obete sa domnieva, že útok bol cielený, pretože autá v konvoji boli jasne označené ako humanitárne.
Biden po údere povedal, že je "rozhorčený a zdrvený", a zdôraznil, že sa podobný incident už nikdy nesmie opakovať. "Uprostred vojny poskytovali jedlo hladným civilistom," povedal Biden a humanitárnych pracovníkov označil za obetavých a odvážnych.
Biely dom na žiadosť WP o komentár neodpovedal.
Izraelská vláda priznala, že za pondelkovým úderom stála izraelská armáda, ale označila ho za "neúmyselný". Izraelská armáda podľa vlády vykoná transparentné vyšetrovanie okolností úderu a svoje závery zverejní.
Zbrojná dodávka
Americké ministerstvo zahraničia podľa zdrojov WP schválilo transfer viac ako 1000 bômb typu MK82 s hmotnosťou zhruba 230 kilogramov, viac ako 1000 bômb SBD a rozbušky pre bomby MK80.
Podľa zdrojov, ktoré nechceli byť vymenované, zbrojná dodávka dostala zelenú na základe povolenia udeleného Kongresom niekoľko rokov pred začiatkom terajšej vojny medzi Izraelom a Hamásom.
Hovorca amerického ministerstva zahraničia súhlas s dodaním zbraní potvrdil a uviedol, že k nemu došlo niekedy "pred" izraelským úderom na konvoj s humanitárnou pomocou.
WP v tejto súvislosti pripomína, že americká vláda môže pred dodaním akúkoľvek zbrojnú dodávku pozastaviť. K tomu však podľa hovorcu zrejme nedôjde do roku 2025 a vláda tak neurobila v tomto prípade.
The Washington Post minulý piatok napísal, že Bidenova administratíva v uplynulých dňoch ticho schválila ďalšiu dodávku bômb a stíhacích lietadiel Izraelu v hodnote niekoľkých miliárd dolárov. Podľa listu vtedy išlo o 1800 leteckých bômb typu MK84, čo je variant 900 kilogramovej bomby, a 500 bômb typu MK82.