Na obnove Ruskom prakticky úplne zničeného ukrajinského mesta Mariupoľ sa podieľajú aj nemecké firmy, zistil politický magazín Monitor nemeckej verejnoprávnej televízie ARD.
Rekonštrukcia juhukrajinského mesta, ktoré malo pred vojnou vyše 400-tisíc obyvateľov, pritom zohráva zásadnú úlohu v ruskej vojnovej propagande.
Firma Knauf
Bitka o Mariupoľ bola jednou z najhorších od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022. Zomreli pri nej desiatky tisíc obyvateľov, ďalší ľudia v obliehanom meste trpeli. „Z veľkomesta sa stala úplná ruina,“ uviedla nemecká televízia ARD.
VIDEO: Rusko tvrdí, že urobí Mariupoľ opäť skvelým.
Ruská vláda diktátora Vladimira Putina po obsadení prístavného mesta prišla s plánom výstavby „nového“ a už úplne zničeného Mariupoľu.
Pre Putina je projekt taký dôležitý, že do mesta vlani zavítal osobne, aby sa presvedčil o pokroku vo výstavbe. „Znovu postavíme byty, školy, nemocnice, divadlá a múzeá,“ povedal vtedy.
Fotografie a videá z miesta ukazujú, že sa na obnove Ruskom zničeného mesta podieľajú aj nemecké firmy, z ktorých je najviac viditeľný práve výrobca stavebných materiálov – firma Knauf.
Obnova zničeného mesta
Spoločník firmy Nikolaus Knauf bol vyše 20 rokov honorárnym konzulom Ruska a funkciu si ponechal aj po ruskej anexii ukrajinského Krymu v roku 2014.
Sankcie prijaté vtedy voči Rusku označoval za „hrozné“. Po začiatku vojny na Ukrajine sa čestnej funkcie síce vzdal, ale v Rusku naďalej zamestnáva vyše štyritisíc ľudí.
Firma podľa ARD na väčšinu otázok novinárov neodpovedala. Odkázala len, že odsudzuje ruskú agresiu voči Ukrajine a dodržiava všetky protiruské sankcie Európskej únie. V Rusky vraj vyrába výhradne pre ruský trh.
Angažmán nemeckých firiem na obnove Mariupoľu kritizoval napríklad kresťanský demokrat zo zahraničného výboru Spolkového snemu Roderich Kiesewetter, podľa ktorého Knauf svojou činnosťou upevňuje ruskú moc na okupovaných územiach.