Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell, Poľsko, Španielsko, Británia, Spojené štáty, Austrália či Cyprus odsúdili pondelkový incident, pri ktorom ostreľovanie v centrálnej časti Pásma Gazy zabilo sedem členov tímu humanitárnej organizácie World Central Kitchen (WCK), a žiadajú dôkladné vyšetrenie okolností.
WCK pripísala útok Izraelu a pozastavila kvôli tomu činnosť v Pásme Gazy, kde distribuuje jedlo civilistom. Izrael vyjadril ľútosť kvôli smrti humanitárnych pracovníkov a sľúbil nezávislé vyšetrenie prípadu.
"Urgentné vyšetrenia" zásahu dvoch vozidiel, ktoré boli jasne označené logom WCK, tiež žiada poľský minister zahraničia Radoslaw Sikorski. Pri nešťastí zomrel poľský občan, ďalšími obeťami sú Austrálčan, Brit, traja Palestínčania a jeden človek s občianstvom Kanady a Spojených štátov.
Rovnako austrálsky premiér Anthony Albanese vyzval izraelskú vládu, aby incident objasnila, a označil ho za "neprijateľný". Albanese tiež opätovne vyzval na okamžité a trvalé prímerie a na zvýšenie humanitárnej pomoci obyvateľom Pásma Gazy.
Borrell: Ďalší dôkaz toho, že je potrebné okamžité prímerie
"Hlboké znepokojenie" vyjadril tiež Biely dom. "Poskytovatelia humanitárnej pomoci musia byť chránení, pretože dodávajú zúfalo potrebnú pomoc. Naliehame na Izrael, aby rýchlo vyšetril, čo sa stalo,“citoval denník El País Adrienne Watsonovú, hovorkyňu americkej Národnej bezpečnostnej rady.
Šéf úniovej diplomacie Josep Borrell útok odsúdil a vyzval na urgentné vyšetrenie okolností. Dodal, že incident je ďalším dôkazom toho, že je potrebné okamžité prímerie. Za hlboko znepokojujúce označil správy o zásahu vozidiel, ktoré viezli potraviny civilistom v Gaze, aj britský minister zahraničia David Cameron.
"Žiadam izraelskú vládu, aby objasnila okolnosti tohto brutálneho útoku," uviedol španielsky premiér Pedro Sánchez a dodal, že je ním zdesený. Sánchez to povedal po návšteve palestínskeho utečeneckého tábora v Jordánsku a apeloval aj na Izrael, aby povolil väčšie množstvo humanitárnej pomoci do Pásma Gazy. Pripomenul, že na to vyzval niekoľkokrát aj Medzinárodný súdny dvor (ICJ).
Sánchez tiež vyzval na prepustenie rukojemníkov, ktoré od 7. októbra zadržiavajú v Gaze palestínski ozbrojenci z Hamasu. Vyzval tiež medzinárodné spoločenstvo, aby ďalej poskytovalo financie úradu OSN pre pomoc palestínskym utečencom UNRWA.
Kľúčový hráč v humanitárnom námornom koridore
Cyperský prezident Nikos Christodulidis povedal, že je nutné rýchle vyšetrenie smrti členov tímu WCK. Pripomenul, že táto organizácia je kľúčovým hráčom v humanitárnom námornom koridore, ktorý sa minulý mesiac otvoril z Cypru do Gazy.
Christodulidis dodal, že koridor bude ďalej fungovať napriek tomu, že WCK dočasne pozastavila činnosť v Gaze. "Musíme zdvojnásobiť úsilie o doručovanie pomoci do Gazy," povedal po stretnutí s predsedníčkou Európskeho parlamentu Robertou Metsolaovou na Cypre.
Útok tvrdo odsúdila aj samotná spoločnosť WCK. "Izraelská vláda musí prestať obmedzovať humanitárnu pomoc, prestať zabíjať civilistov a humanitárnych pracovníkov a prestať používať potraviny ako zbraň," uviedol šéf WCK, španielsko-americký šéfkuchár José Andrés, ktorého citoval denník El País.
WCK v oznámení o útoku, ktorý označil za izraelský, tiež zdôraznila, že jazdy svojich vozidiel koordinuje s izraelskou armádou a že vozidlá sú jasne označené logom WCK.