V Bulharsku zlyhal aj tretí pokus o zostavenie vlády. Po tom, ako v stredu druhá najsilnejšia strana vládnej koalície vrátila mandát, ktorý dostala od bulharského prezidenta na zostavenie vlády, sa dnes rovnako zachovalo aj opozičné populistické zoskupenie Je takýto národ (ITN).
Ide tak o tretí neúspešný pokus o zostavenie nového kabinetu a krajina stojí pred šiestymi parlamentnými voľbami za posledné tri roky, píše agentúra DPA.
Prezident Rumen Radev teraz musí vymenovať dočasného premiéra, ktorý dovedie krajinu k predčasným voľbám. Možným termínom hlasovania je 9. jún, keď sa konajú voľby do Európskeho parlamentu. Zatiaľ však nie je jasné, či sa podarí nové voľby v tomto dátume usporiadať.
Už začiatkom týždňa prerušila doterajšia vicepremiérka a ministerka zahraničia Marija Gabrielová neúspešné rokovania medzi koaličnými partnermi z zoskupenia Občania za európsky rozvoj Bulharska (GERB), ktoré zastupuje Gabrielová, a hnutím Pokračujeme v zmene (PP) a stiahla svoju vlastnú nomináciu na novú predsedníčku vlády.
V júni minulého roka sa obe prozápadné zoskupenia GERB a PP dohodli, že uzavrú koalíciu a po deviatich mesiacoch sa ich nominanti vystriedajú na poste premiéra. Podľa tejto dohody odstúpil 9. marca predseda vlády za PP Nikolaj Denkov a očakávalo sa, že ho nahradí práve Gabrielová.
V polovici funkčného obdobia sa však politickí rivali nedokázali dohodnúť na ďalších reformách a personáliách, aby mohla koalícia pokračovať.
Štyridsaťštyriročná bývalá eurokomisárka a ministerka zahraničia Gabrielová na začiatku týždňa agentúre AP povedala, že koaličný partner si kládol stále nové podmienky, že je "po všetkom" a Bulharsko smeruje k predčasným voľbám.
V stredu doterajší premiér Denkov zdôvodnil rozhodnutie svojej strany odmietnuť poverenie na zostavenie novej vlády tým, že sa pre vládny program a reformy dohodnuté s koaličnou stranou GERB už nenachádza v parlamente väčšina.
Krajina stojí pred šiestymi parlamentnými voľbami za posledné tri roky. Vracia sa tak podľa agentúr obdobia silnej politickej nestability, a to krátko pred vstupom Bulharska do schengenského priestoru.
31. marca sa ukončia kontroly na vnútorných vzdušných a námorných hraniciach medzi Rumunskom a Bulharskom a ostatnými krajinami schengenského priestoru; rozhodnutie o zrušení pozemných kontrol sa má prijať neskôr. Politická nestabilita tiež môže podľa analytikov Bulharsku sťažiť prijatie eura, ktoré plánuje na 1. januára 2025.