Za predsedu írskej vládnej strany Fine Gael zvolili 37-ročný Simon Harris, čo znamená, že sa stane budúcim a doteraz najmladším írskym premiérom, uviedla v nedeľu agentúra Reuters.
Žiadny iný kandidát pred uzavretím nominácií verejne neprehlásil, že sa chce stať nástupcom doterajšieho šéfa kabinetu Lea Varadkara.
Najmladší premiér v histórii
Striedanie na čele vládnej strany i samotnej vlády sa deje po tom, čo Varadkar v stredu na obe funkcie prekvapivo rezignoval.
Doterajší minister vysokého školstva Harris, ktorý je známy predovšetkým tým, že pomáhal riadiť počiatočnú reakciu krajiny na pandémiu covidu-19, v nedeľu vyhlásili za nového predsedu stredopravicovej strany na akcii v írskom meste Athlone v Midlands.
Vďaka podpore koaličných partnerov Fine Gael potom 9. apríla, keď sa bude konať ďalšie zasadnutie parlamentu, ho zvolia za najmladšieho írskeho premiéra v histórii.
Harris bude mať maximálne rok na to, aby koalíciu zachránil pred porážkou v parlamentných voľbách. Prieskumy verejnej mienky v posledných troch rokoch označovali za favorita budúcej vlády ľavicovú stranu Sinn Féin, ktorá podporuje zjednotenie so Severným Írskom.
Ďalšie dva prieskumy však v nedeľu potvrdili nedávny trend poklesu podpory pre hlavnú opozičnú stranu Sinn Féin, ktorá bola pred dvanástimi až osemnástimi mesiacmi na vysokej úrovni, hoci opäť ukázali, že menšie strany a nezávislí kandidáti majú navrch nad vládnymi stranami.
„Názorovo vyhranený, náladový tínedžer“
Varadkar v stredu oznámil svoj odchod, ktorý podľa médií vyvolal všeobecný šok a zaskočil aj jeho najbližších politických spojencov. Ako dôvod Varadkar uviedol, že Fine Gael bude mať väčšiu šancu na znovuzvolenie pod vedením iného lídra.
Harris predtým hovoril o tom, že sa do politiky zapojil ako „názorovo vyhranený, náladový tínedžer“, ktorého rozčuľoval nedostatok vzdelávacej podpory pre jeho autistického brata.
Snažil sa vykresliť sám seba ako „náhodného politika“, hoci väčšinu svojho dospelého života strávil v parlamente, podotýka Reuters. Harris je jedným z najviditeľnejších ministrov írskej vlády, často vystupuje v médiách a je veľmi aktívny aj na sociálnych sieťach.
Varadkar uviedol, že z kresla taoiseacha, teda šéfa írskej vlády, odíde hneď, ako bude jeho nástupca pripravený ujať sa úradu.
Varadkarov kabinet sa v stredu mimoriadne zišiel prvýkrát od 8. marca, keď Íri v referende jasne odmietli vládou navrhovanej zmeny ústavy.
V referende hlasovali o vypustení formulácií o ženách v domácnosti a rodine tvorenej výhradne zosobášenými pármi. Odmietavý postoj väčšiny katolíckej spoločnosti hodnotili írske médiá ako veľkú porážku pre Varadkarovu vládu.