Útok v Rusku, pri ktorom útočníci v koncertnej sále na okraji Moskvy v piatok zabili najmenej 133 ľudí a mnoho ďalších zranili, je súčasťou vojny zúriacej medzi Islamským štátom a krajinami bojujúcimi proti islamu.
V dnešnom vyhlásení na internete to podľa agentúry Reuters uviedla táto teroristická organizácia, ktorá sa k streľbe prihlásila už v piatok. Islamský štát potom večer na sociálnej sieti zverejnil video, o ktorom tvrdí, že ide o zábery z útoku.
Zúriaca vojna
"Útok sa odohral v kontexte zúriacej vojny medzi Islamským štátom a krajinami bojujúcimi proti islamu," uviedol podľa Reuters Islamský štát prostredníctvom svojej propagandistickej agentúry Amak.
"Útok vykonali štyria bojovníci Islamského štátu vyzbrojení samopalmi, pištoľou, nožmi a zápalnými bombami," dodala teroristická organizácia vo vyhlásení.
Zverejnené video je dlhú minútu a 31 sekúnd, uviedla agentúra Reuters. Ukazuje podľa nej detailný pohľad na jedného z ozbrojencov, ako začína strieľať na niekoľko ľudí, keď vchádza zrejme do koncertnej haly.
Teroristická organizácia tiež zverejnila fotografiu štyroch osôb, ktoré údajne útočili v koncertnej sieni v Krasnogorsku pri Moskve, píše Reuters. Ruské úrady uvádzajú, že štvoricu ráno zadržali, keď sa pokúšala dostať k ukrajinskej hranici.
Spojitosť s Ukrajinou naznačil v prejave k útoku tiež ruský prezident Vladimir Putin, možné zapojenie Islamského štátu naopak ruské úrady príliš nekomentujú.
Ukrajina účasť odmieta
Kyjev akékoľvek spájanie s udalosťou odmieta. V aute, v ktorom podozriví utekali z Moskvy, sa podľa jedného z ruských poslancov našli pasy Tadžikistanu, ruské médiá zverejnili zábery, na ktorých jeden zo zadržaných odpovedá na otázky tadžicky.
Pri streľbe útočníci zabili najmenej 133 ľudí a mnoho ďalších zranili. Niektoré ruské zdroje pritom hovoria až o 150 obetiach.
Islamský štát sa v minulosti prihlásil tiež k veľkému teroristickému útoku v Belgicku, ktorý sa odohral v rovnaký dátum ako piatkový útok, teda 22. marca, ale o osem rokov skôr. Zasiahnuté vtedy bolo bruselské letisko a metro, atentáty si vyžiadali 32 obetí na živote a na 340 zranených.
Spojené štáty v piatok uviedli, že majú k dispozícii spravodajské informácie, ktoré potvrdzujú, že k útoku sa hlási Islamský štát-Chorásán, čo je afganská vetva tejto teroristickej organizácie.
Objavila sa vo východnom Afganistane koncom roka 2014 a podľa Reuters si rýchlo získala povesť extrémne brutálneho zoskupenia. Dnes označila Islamský štát za jediného vinníka útoku pri Moskve tiež hovorkyňa americkej Národnej bezpečnostnej rady.
Piatkový útok v Rusku bol síce dramatickou eskaláciou, ale podľa odborníkov sa táto skupina v posledných rokoch stavala proti Putinovi.
"Islamský štát-Chorásán sa v posledných dvoch rokoch upnul na Rusko a vo svojej propagande často kritizuje Putina," upozornil Colin Clarke z newyorskej výskumnej skupiny Súfan Center. Michael Kugelman z washingtonského Wilsonovho centra uviedol, že toto zoskupenie "vidí Rusko ako spoluvinníka aktivít, ktoré pravidelne utláčajú moslimov". Dodal, že skupina medzi svojich členov počíta tiež rad stredoázijských bojovníkov, ktorí majú s Moskvou vlastné problémy.