Dlhý front zablokovaných nákladných áut s humanitárnou pomocou na egyptskej strane hranice s Pásmom Gazy, kde ľudia čelia hladu, je morálna nehoráznosť. Podľa agentúry Reuters to dnes povedal generálny tajomník OSN António Guterres pri návšteve hraničného priechodu Rafah.
Je načase, aby sa Izrael zaviazal k neobmedzenému prísunu humanitárnej pomoci do celého Pásma Gazy, povedal Guterres. Tiež vyzval na prepustenie izraelských rukojemníkov zadržiavaných v Gaze. Podľa Guterresa tiež existuje jasná medzinárodná zhoda na tom, že akýkoľvek pozemný útok na mesto Rafáh na juhu Gazy by spôsobil humanitárnu katastrofu.
OSN bude naďalej spolupracovať s Egyptom na "zefektívnení toku pomoci" do Gazy, povedal Guterres novinárom pred bránou hraničného priechodu Rafah, ktorý je pre dodávky vstupným bodom.
Izraelský minister obvinil OSN z antisemitizmu
"Tu z tohto prechodu vidíme, aké je to všetko srdcervúce a bezcitné. Dlhý rad zablokovaných kamiónov s humanitárnou pomocou na jednej strane brány, dlhý tieň hladu na strane druhej," povedal Guterres, podľa ktorého je situácia viac ako tragická, je" morálne nehorázna ".
Izraelský minister zahraničia Jisrael Kac dnes po Guterresovej zastávke pri hraniciach s Egyptom vyhlásil, že OSN sa stala "antisemitským a protiizraelským orgánom, ktorý poskytuje útočisko teroru a dodáva mu odvahu".
Obvinil Guterresa, že dnes stál na Rafahu a "obvinil Izrael z humanitárnej situácie v Gaze bez toho, aby akokoľvek odsúdil teroristov z Hamasu a ISIS, ktorí rabujú humanitárnu pomoc" či úrad OSN pre palestínskych utečencov UNRWA, ktorý podľa Kaca s teroristami spolupracuje. Tiež Guterresa obvinil z toho, že nevyzval na bezpodmienečné prepustenie izraelských rukojemníkov, čo ale šéf OSN urobil.
Guterresova návšteva prichádza v čase, keď Izrael čelí celosvetovému tlaku, aby do Gazy, ktorá je zdevastovaná viac ako päť mesiacov trvajúcou vojnou medzi Izraelom a radikálnym hnutím Hamas, vpustil viac humanitárnej pomoci.
Izrael hrozí začatím rozsiahlej vojenskej operácie v meste Rafah, ktoré leží hneď za hranicou s Egyptom na juhu Pásma Gazy, a to napriek medzinárodným výzvam proti takémuto útoku. Väčšina z 2,3 milióna obyvateľov Gazy sa ukrýva v okolí Rafahu. Hoci sú podmienky na severe pásma horšie, situácia civilistov na celom území sa s pokračujúcim konfliktom prudko zhoršila.
Izrael brzdí pomoc
Pred zastávkou na hraniciach, kde sa stretol s humanitárnymi pracovníkmi OSN, Guterres navštívil miesto na severe egyptského Sinaja, kam je dodávaná a kde je skladovaná veľká časť medzinárodnej pomoci pre Gazu. Regionálne úrady pri tej príležitosti uviedli, že tam čaká približne 7000 nákladných áut, ale že inšpekčné postupy požadované Izraelom tok pomoci brzdia.
Vzhľadom na to, že nádej na prímerie v Gaze počas moslimského postného mesiaca ramadánu slabnú a humanitárna situácia v Gaze je čoraz zúfalejšia, snažia sa Spojené štáty a ďalšie krajiny využiť na dodávky leteckú dopravu a lode. Humanitárni pracovníci však tvrdia, že do Gazy sa dostáva len asi pätina potrebného množstva zásob a že jediným spôsobom, ako uspokojiť potreby, je rýchlo urýchliť dodávky po ceste.
Izrael, ktorý sľúbil zničiť Hamas a obáva sa, že palestínska militantná skupina odkloní pomoc, nechal uzavreté všetky pozemné prechody do Gazy okrem jedného. Popiera tiež obvinenia Egypta a humanitárnych agentúr OSN, že dodávky humanitárnej pomoci zdržiava.
Podľa miestnych zdravotníckych úradov, ktoré kontroluje Hamas, bolo v dôsledku izraelskej vojenskej ofenzívy v Gaze zabitých viac ako 32-tisíc ľudí, z toho mnoho žien a detí. Izrael začal útok v reakcii na teroristický útok Hamasu z vlaňajšieho októbra, pri ktorom bolo podľa izraelských údajov zabitých približne 1200 ľudí a viac ako 250 ich bolo vzatých ako rukojemníkov.