Izraelská armáda pri rozsiahlej razii v nemocnici Šífa v Gaze, ktorá dnes pokračuje už piatym dňom, zabila približne 150 palestínskych ozbrojencov. Stovky ďalších členov radikálnych hnutí Hamas a Islamský džihád zadržala, vrátane niekoľkých veliteľov a dôstojníkov bezpečnostných zložiek. Informujú o tom portál The Times of Israel a agentúra Reuters s odvolaním sa na vyjadrenie armády.
Boje uplynulý deň pokračovali tiež v strednej časti Pásma Gazy, kde armáda zničila tunelovú šachtu a budovu, odkiaľ Hamas predtým odpálil raketu na južný Izrael, a zabila niekoľkých členov hnutia, uviedla armáda.
Likvidácia bunky Hamasu
K častým prestrelkám dochádzalo tiež na predmestí Chán Júnisu na juhu pásma, kde jedna z brigád zlikvidovala päťčlennú bunku Hamasu. Letectvo podľa armády za posledný deň podniklo zhruba 40 vzdušných úderov, väčšinou na podporu jednotiek operujúcich na zemi.
Do nemocnice Šífa, najväčšej v Pásme Gazy, vstúpili izraelskí vojaci už v noci na pondelok. Odvtedy prečesávajú rozsiahly komplex, ktorý je podľa Izraela napojený na sieť podzemných tunelov a slúži ako základňa pre palestínskych radikálov.
Hovorca armády Daniel Hagari na tlačovom brífingu vo štvrtok večer uviedol, že armáda zadržala vyše 500 podozrivých, vrátane 358 členov hnutia Hamas a Islamský džihád, čo je najvyšší počet od začiatku vojny vlani v októbri.
Jednotky zvláštnych síl používali na zaskočenie protivníka "klamlivé taktiky" a spôsobili Hamasu a Islamskému džihádu vážne straty, povedal Hagari. Medzi zadržanými podľa neho figurujú traja významní vojenskí velitelia Islamského džihádu, dvaja predstavitelia Hamasu zodpovední za operácie na okupovanom Západnom brehu Jordánu a ďalší predstavitelia vnútornej bezpečnosti Hamasu.
Vojnové zločiny
"Tí, ktorí sa našim silám nevzdali, proti našim silám bojovali a boli zlikvidovaní," vyhlásil Hagari.
Zástupcovia Hamasu ani Islamského džihádu sa k situácii v nemocnici bezprostredne nevyjadrili. Hovorca Hamasu však v uplynulých dňoch tvrdili, že medzi zabitými sú výlučne pacienti a zdravotnícky personál nemocnice, a obvinili Izrael z páchania vojnových zločinov.
Agentúra Reuters poznamenala, že nemá do nemocnice prístup, a nemôže tak overiť tvrdenia ani jednej z oboch znesvářených strán.
Šífa zostáva jednou z mála nemocníc, ktoré na severe vojnou zdevastovaného Pásma Gazy ešte aspoň čiastočne fungujú. Slúži súčasne ako útočisko pre palestínskych civilistov, ktorí museli pred bojom utiecť zo svojich domovov.
Armáda v tomto zdravotníckom zariadení zasahovala prvýkrát už v novembri, rovnako niekoľkodňová operácia vtedy vyvolala vlnu ostrej medzinárodnej kritiky. Izrael pod nemocnicou objavil tunely, ktoré podľa neho Hamas využíval ako riadiace a veliteľské strediská. Hamas aj zdravotnícky personál popierajú, že by areál nemocnice zneužívali na vojenské účely či ako úkryt pre svojich bojovníkov.
Židovský štát začal vojenskú ofenzívu v Pásme Gazy s cieľom Hamas úplne zničiť po teroristickom útoku zo 7. októbra, keď ozbrojenci Hamasu a jeho spojencov v izraelskom pohraničí zabili takmer 1200 ľudí a ďalších zhruba 250 osôb zavliekli na palestínske územie. Pri prvom a doteraz jedinom pokoji zbraní na konci novembra bola prepustená necelá polovica rukojemníkov.