Výroky zahraničných predstaviteľov o nelegitímnosti ruských volieb sú absurdné, vyhlásil dnes podľa štátnej agentúry TASS hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Dodal, že Moskva nemieni napríklad počúvať hodnotenie, ktoré prišlo z USA.
Ruské prezidentské voľby, v ktorých podľa oficiálne oznámených výsledkov zvíťazil dlhoročný ruský prezident Vladimir Putin, odsúdilo ako neslobodné množstvo krajín vrátane Ukrajiny, USA, Francúzska, Poľska či Česka.
Biely dom podľa agentúry Reuters už cez víkend uviedol, že voľby zjavne neboli slobodné ani spravodlivé, pretože "Putin uväznil politických oponentov a zabránil ďalším, aby proti nemu kandidovali". Na to Peskov dnes zareagoval, že iné hodnotenie sa ťažko dalo čakať. "Určite to nie je názor, ktorý sme ochotní počúvať, a ktorý je pre nás v tieto dni dôležitý," povedal.
Dodal, že gratulácie k Putinovmu víťazstvu zo zahraničia budú bezpochyby prichádzať viacero dní. Ruskému prezidentovi okrem iného zablahoželali Čína, KĽDR alebo Irán. Putinovi zatelefonovali aj lídri stredoázijských republík, Bieloruska či Azerbajdžanu, uviedol aj TASS.
Vysoká volebná účasť podľa kremeľského hovorcu dokazuje, že Putin má veľkú podporu. Účasť podľa ústrednej volebnej komisie v tomto roku presiahla 77 percent a bola v novodobej histórii Ruska rekordná.
Nezávislé médiá ale upozornili, že Kremeľ sa snažil volebnú účasť navýšiť aj takými prostriedkami, ako je nátlak na voličov alebo roztiahnutie hlasovania do troch dní. Mnohí voliči navyše vhadzovali do urien na znak protestu proti Putinovu režimu znehodnotené lístky.
Peskov tiež vyhlásil, že ľudia ako Julia Navaľná a ďalší predstavitelia a predstaviteľky ruskej opozície stratili svoje korene a vzťah s Ruskom.
Julia Navaľná po nedávnej smrti svojho manžela a známeho kritika Kremľa Alexeja Navaľného pokračuje v ostrej rétorike proti Putinovmu režimu.
Pred voľbami vyzývala k tomu, aby dali voliči najavo svoj nesúhlas so súčasnou situáciou. Sama volila v Berlíne, pričom uviedla, že na lístok dopísala meno svojho manžela.