Úrady moldavskej separatistickej republiky Podnestersko v nedeľu večer uviedli, že tamojšiu vojenskú základňu zasiahol dron z Ukrajiny a zničil tu vrtuľník. Kyjev a Kišiňov označili incident za provokáciu.
Vedenie Podnesterska koncom februára požiadalo ruský parlament o ochranu. Údajný útok oznámilo v posledný deň ruských prezidentských volieb, v ktorých Putin získal ďalší mandát.
Požiar na základni
„Výbuch spôsobil požiar na území vojenskej základne v Tiraspole. Podľa predbežných informácií bolo zistené, že výbuch bol spôsobený útokom kamikadze dronu,“ uviedlo ministerstvo štátnej bezpečnosti samozvanej republiky s tým, že bezpilotné lietadlo vzlietla z ukrajinskej Odeskej oblasti.
Podnesterská televízia zverejnila na Telegrame zábery z bezpečnostných kamier, na ktorých je vidieť zásah vojenského vrtuľníka Mi-8, ktorý následne vybuchol a vzplanul. Incident si podľa stanice nevyžiadal žiadne obete.
Moldavský úrad pre reintegráciu Podnesterska podľa agentúry Reuters uviedol, že incident mal za cieľ "zasiať paniku v regióne" a že vrtuľník nebol už niekoľko rokov prevádzkyschopný. "Moldavské úrady v kontakte s ukrajinskou stranou nepotvrdzujú žiadne útoky na Podnestersko," dodal.
"Ruská provokácia"
Server RBK-Ukrajina citoval z vyhlásenia hovorcu ukrajinskej vojenskej rozviedky HUR Andrija Jusova, podľa ktorého išlo o „ruskú provokáciu“.
Vedenie Podnesterska koncom februára požiadalo ruský parlament o ochranu pred ekonomickým tlakom Kišiňova. Proeurópska vláda Moldavska na začiatku tohto roka zaviedla colné predpisy, podľa ktorých musia firmy v separatistickom regióne odvádzať dovozné clo do moldavského rozpočtu.
Ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba potom podľa AFP vo vyhlásení oznámil, že Ukrajina bude "ďalej robiť všetko pre to, aby zabránila pokusom Ruska destabilizovať Moldavsko a ďalšie krajiny v regióne".
Medzinárodne neuznané Podnestersko má zhruba 470-tisíc obyvateľov a leží na hranici so juhozápadnou Ukrajinou neďaleko čiernomorského prístavu Odesa.
Od Moldavska sa odtrhlo po rozpade Sovietskeho zväzu na začiatku 90. rokov, keď separatistami aktívne podporili ruskí vojaci. Dodnes je v regióne rozmiestnených asi 1 500 ruských vojakov, ktorých Moskva označuje za mierové jednotky.