Spojené štáty na začiatku tohto roka tajne rokovali s Iránom v snahe presvedčiť Teherán, aby uplatnil svoj vplyv na húsíjských povstalcov v Jemene a tí aby prestali útočiť na lodnú dopravu v Červenom mori. S odvolaním sa na svoje zdroje medzi americkými aj iránskymi predstaviteľmi o tom dnes informoval denník The Financial Times.
Nepriame rokovania, počas ktorých Washington tiež vyjadril obavy ohľadom rozširovania iránskeho jadrového programu, sa uskutočnili v januári v Ománe a boli prvými medzi oboma znepriatelenými stranami po desiatich mesiacoch, uviedli nemenovaní predstavitelia.
Americkú delegáciu viedol poradca Bieleho domu pre Blízky východ Brett McGurk a zvláštny vyslanec pre Irán Abram Paley. Islamskú republiku zastupoval námestník iránskeho ministra zahraničia Alí Bágherí Kaní, ktorý je zároveň hlavným jadrovým vyjednávačom Teheránu. Predstavitelia Ománu prechádzali medzi iránskymi a americkými vyjednávačmi, aby ti spolu nemuseli hovoriť priamo, tvrdia zdroje FT.
Tieto tajné rozhovory podľa denníka ukazujú, nakoľko administratíva Joea Bidena popri vojenských odstrašujúcich prostriedkoch využíva v rokovaní so svojím nepriateľom tiež diplomatické kanály.
Snaží sa tak zmierniť vlnu vojnových akcií Iránom podporovaných militantných skupín v blízkovýchodnom regióne, ktorá začala v dôsledku vojny Izraela proti hnutiu Hamas v Pásme Gazy.
Druhé kolo rokovaní s Iránom za účasti McGurka bolo naplánované na február. Bolo však odložené, keďže McGurk sa podieľal na úsilí USA o sprostredkovanie dohody medzi Izraelom a Hamásom o uzavretí prímeria v Gaze a o prepustenie izraelských rukojemníkov, dodali americkí predstavitelia.
Husíovci pri jemenskom pobreží, ktoré z veľkej časti kontrolujú, útočia na nákladné lode už od novembra. Podľa svojich slov tým chcú vyjadriť podporu Hamasu v jeho boji proti Izraelu a podporu palestínskemu obyvateľstvu v Pásme Gazy.
V oblasti pôsobí námorná misia vedená Spojenými štátmi a Európskou úniou, ktorá má zaručiť bezpečnú plavbu Červeným morom, ktorá je celosvetovo významnou obchodnou trasou. Spojené štáty a Británia na útoky povstalcov tiež opakovane reagujú použitím sily, zatiaľ sa im ich však nepodarilo úplne zastaviť.