Európski poľnohospodári sú nahnevaní, organizujú blokády traktorov a hlučné zhromaždenia od Španielska po Belgicko na protest proti znižovaniu príjmov, z ktorého čiastočne obviňujú ekologické politiky, ako sú zákazy používania pesticídov a obmedzovanie emisií dusíka.
Jednou z hlavných sťažností poľnohospodárov sú vysoké náklady na podnikanie, ktoré sčasti vyplývajú z nákladov na plnenie environmentálnych cieľov EÚ zameraných na zníženie emisií uhlíka, ktoré otepľujú planétu, a na ochranu prírody. Tvrdia tiež, že cenové tlaky a rastúca konkurencia zo strany dovozu negatívne ovplyvňujú ich príjmy.
Vlna protestov prichádza v čase, keď si záplavy, suchá a lesné požiare súvisiace so zmenou klímy vyberajú čoraz väčšiu daň na európskej úrode, čím sa problémy poľnohospodárskeho sektora ešte viac prehlbujú.
Keďže sa demonštrácie rozšírili a uviedli vlády do stavu pohotovosti, poľnohospodári získali ústupky pri plnení dlhodobo stanovených environmentálnych cieľov obsiahnutých v Zelenej dohode Európskej únie.
Prečo a kde farmári protestujú?
Poľnohospodári v posledných dňoch zintenzívnili protesty po celej Európe, zablokovali hraničný priechod medzi Poľskom a Nemeckom, hádzali fľaše na políciu v Bruseli a zhromaždili sa v Madride, aby požadovali opatrenia týkajúce sa lacných cien v supermarketoch, obchodných dohôd, byrokracie a cieľov v oblasti ochrany životného prostredia.
V Bruseli sa demonštranti dostali do stretu s políciou, keď sa stretli ministri poľnohospodárstva, aby rokovali o kríze v poľnohospodárskom sektore. Belgickí poľnohospodári žiadali spravodlivé príjmy a ukončenie nekalej konkurencie vyplývajúcej z obchodných dohôd.
V krajinách susediacich s Ukrajinou, ako je Rumunsko a Poľsko, sa v posledných týždňoch protesty poľnohospodárov rozmohli. Poľnohospodári sú nahnevaní na lacný dovoz z Ukrajiny. EÚ sa pred dvoma rokmi rozhodla zrušiť clá na vývoz potravín z Ukrajiny v dôsledku ruskej invázie.
Poľnohospodári vo Francúzsku, ktoré je najväčším producentom poľnohospodárskych produktov v EÚ, cez víkend vtrhli na poľnohospodársky veľtrh v Paríži, keď prezident Emmanuel Macron navštívil toto každoročné podujatie.
Nemeckí poľnohospodári začali rok masovou demonštráciou v súvislosti s rozhodnutím koaličnej vlády postupne zrušiť daňové úľavy na poľnohospodársku naftu, keďže sa snaží vyrovnať svoj rozpočet na rok 2024 a dekarbonizovať hospodárstvo.
Minulý rok si protestujúci poľnohospodári v Holandsku a Belgicku vzali na mušku vládne plány na obmedzenie emisií dusíka, ktoré európske médiá nazvali "dusíkové vojny".
Relatívne veľký počet hospodárskych zvierat a intenzívne používanie hnojív viedli k takým úrovniam oxidov dusíka v pôde a vo vode, ktoré porušujú predpisy EÚ.
Môže za problémy poľnohospodárov environmentálna politika?
Poľnohospodárstvo sa podieľa 10 % na celkových emisiách skleníkových plynov v EÚ a prelomová Zelená dohoda bloku zahŕňa množstvo právnych predpisov na zníženie emisií a dosiahnutie cieľov udržateľnosti - zmeny, ktoré si vyžadujú značné investície.
V rámci stratégie "od farmy po vidličku" by poľnohospodári museli do roku 2030 znížiť používanie pesticídov na polovicu, znížiť množstvo hnojív, zdvojnásobiť ekologické poľnohospodárstvo a obnoviť krajinu s cieľom zvýšiť biodiverzitu.
Poľnohospodári chcú väčšiu finančnú a technickú podporu na dodržiavanie takýchto politík a tvrdia, že opatrenia zvyšujú ich náklady, zaťažujú ich byrokraciou a vystavujú ich riziku porušovania pravidiel.
Príjmy poľnohospodárov zároveň v posledných rokoch zaťažili aj iné faktory - od pandémie COVID-19 až po následky ruskej invázie na Ukrajinu.
Okrem toho, že vojna zvýšila náklady na pohonné hmoty a hnojivá, viedla k zvýšenej konkurencii zo strany dovozu ukrajinského obilia, čo je ďalšia veľká sťažnosť východoeurópskych poľnohospodárov.
Cenové vojny medzi reťazcami supermarketov v čase, keď mnohí spotrebitelia obmedzujú svoje výdavky, boli tiež obviňované z toho, že poškodili ziskovosť poľnohospodárov.
Ohrozujú protesty poľnohospodárov Zelenú dohodu?
Európske ekologické politiky v posledných mesiacoch čelia čoraz väčšiemu odporu a aktivisti za ochranu životného prostredia sa obávajú, že oživujúca sa krajná pravica by sa mohla pokúsiť potopiť ďalšie nariadenia o zelenej dohode, ak v júnových voľbách do Európskeho parlamentu dosiahne dobré výsledky.
Po týždňoch ostrých protestov poľnohospodári získali od bloku ústupky - vrátane odkladu pravidiel o vyňatí pôdy z produkcie s cieľom zvýšiť biodiverzitu a odstránenia cieľa znížiť emisie z poľnohospodárstva z klimatického plánu do roku 2040.
Okrem predchádzajúcich politických obratov, keď zákonodarcovia EÚ v novembri odmietli plán na zníženie používania pesticídov a zákon bloku o obnove prírody čelil tvrdej opozícii, sa v utorok nakoniec podarilo presadiť v parlamente EÚ.
S blížiacimi sa júnovými voľbami sa vlády obávajú rastúcej podpory krajne pravicových strán medzi poľnohospodármi, ktoré sa snažia využiť protesty v rámci kampane zameranej proti EÚ a proti klimatickej politike.
Nemecká krajne pravicová strana AfD, ktorá dúfa vo výrazné zisky v sérii tohtoročných krajinských volieb, vykreslila protesty poľnohospodárov ako prejav širšej nespokojnosti so súčasnou vládnou koalíciou a politikou v oblasti klímy.
Šéf poľnohospodárskeho združenia DBV v krajine však vyjadril obavy, že krajne pravicoví aktivisti môžu protesty využiť na vlastné ciele.