V deň pohrebu ruského opozičného politika Alexeja Navaľného bolo v rôznych mestách Ruska zadržaných viac ako 100 ľudí. V sobotu o tom informovala britská stanica BBC, ktorá sa odvolala na údaje ľudskoprávneho projektu OVD-Info monitorujúceho počty zadržaných počas protestov a poskytujúceho im právnu pomoc.
OVD-Info spresnil, že k 01:15 h moskovského času bolo v súvislosti s Navaľného pohrebom v 19 ruských mestách zadržaných najmenej 104 ľudí.
Väčšina zadržaní - viac ako 20 - sa odohrala v meste Novosibirsk. V Moskve v piatok policajti zaistili 15 ľudí, pričom noc na sobotu na policajnom oddelení v okrese Marjino strávili tri osoby. Ďalší zadržaný bol cez noc ponechaný na policajnom oddelení vo štvrti Bratejevo, v ktorej sa nachádza Borisovský cintorín, kde bol Navaľnyj pochovaný.
V sibírskom meste Omsk bolo zadržaných 15 ľudí a desať ich hlásia z Jekaterinburgu.
V Kazani polícia zadržala najmenej osem osôb, pričom sedem z nich trávilo noc v cele policajného zaistenia.
Päť zadržaných hlásili z mesta Voronež, po štyroch v Astrachani a Nižnom Novgorode, tri osoby v Petrohrade.
K zadržaniam došlo aj v Murmansku, Čeľabinsku, Vladikavkaze, Ulan-Ude a ďalších mestách.
Podľa úradov Navaľnyj zomrel 16. februára vo väzenskom tábore za polárnym kruhom. Ruská väzenská služba tvrdí, že mu po prechádzke prišlo náhle nevoľno, stratil vedomie a oživiť sa ho nepodarilo väzenským zdravotníkom ani privolaným záchranárom.
V jeho úmrtnom liste sa uvádza, že zomrel prirodzenou smrťou. Príbuzní a spolupracovníci Navaľného, ako aj západní politici vinia z politikovej smrti ruského prezidenta Vladimira Putina.
Po Navaľného smrti jeho príbuzní a podporovatelia niekoľko dní žiadali ruské vedenie i samotného Putina o vydanie tela, aby ho mohli dôstojne pochovať. Napokon sa tak stalo až minulú sobotu 24. februára.
Pohrebný obrad sa uskutočnil v piatok 1. marca v chráme zasvätenom ikone Bohorodičky Zmierni môj žiaľ v moskovskej štvrti Marjino, kde Navaľnyj s rodinou býval. Pochovaný je na Borisovskom cintoríne v susednej štvrti Bratejevo.