Americký prezident Joe Biden dnes s lídrami Egypta a Kataru telefonicky hovoril o "tragickom a znepokojivom incidente" pri meste Gaza a o spôsoboch, ako zabezpečiť prepustenie rukojemníkov Hamasu a šesťtýždňový pokoj zbraní. V dvoch vyhláseniach to uviedol Biely dom.
Úrady v Pásme Gazy, ktoré ovláda radikálne hnutie Hamas, dnes oznámili, že izraelská armáda zastrelila viac ako 100 Palestínčanov, ktorí čakali na distribúciu pomoci.
Vypukli násilnosti
Izraelská armáda uviedla, že pozdĺž konvoja vypukli medzi zhromaždenými ľuďmi násilnosti, ktoré si vyžiadali desiatky mŕtvych a zranených, pričom mnoho z nich bolo ušliapaných či ich prešli nákladné vozidlá. Armáda pripustila, že vojaci začali strieľať, keď sa k nim časť davu priblížila, tento zákrok si však podľa nej vyžiadal najviac desať obetí.
S egyptským prezidentom Abdal Fattáhom Sísím Biden podľa vyhlásenia hovoril o tom, ako zabezpečiť prepustenie zvyšných rukojemníkov zadržiavaných Hamásom a o vývoji konfliktu v Pásme Gazy. Sísímu šéf Bieleho domu poďakoval za vedúcu úlohu Egypta v distribúcii pomoci.
"Lídri zdôraznili, že prepustenie rukojemníkov povedie k okamžitému prímeriu v Pásme Gazy počas najmenej šiestich týždňov. Vymenili si názory na to, ako by takéto dlhšie obdobie pokoja zbraní mohlo byť následne pretvorené na niečo trvalejšie, "uviedol Biely dom.
Ukončenie rokovaní
Doplnil, že Biden so Sísím hovoril aj o "tragickom a znepokojujúcom incidente, ktorý sa dnes odohral na severe Gazy". Podľa vyhlásenia obaja predstavitelia vyjadrili ľútosť nad stratami na životoch z radov civilistov a zhodli sa na tom, že "tento incident podčiarkuje naliehavú potrebu čo najrýchlejšieho ukončenia rokovaní a rozšírenia toku humanitárnej pomoci".
S katarským emírom Tamimom bin Hamadom Sáním sa Biden podľa Bieleho domu zhodol na tom, že by Hamas mal bezodkladne prepustiť všetkých rukojemníkov a že by to viedlo k šesťtýždňovému prímeriu. Hovorili aj o incidente v severnej časti Pásma Gazy.
Od začiatku konfliktu v Pásme Gazy zahynulo už viac ako 30-tisíc Palestínčanov, uviedli dnes úrady kontrolované Hamásom a neskôr o prekročení tejto hranice hovorili aj predstavitelia OSN.
Vojnu Izrael začal po útoku Hamasu na južný Izrael z vlaňajšieho 7. októbra, pri ktorom bolo zabitých na 1200 ľudí a na 250 ľudí ozbrojenci zavliekli do Pásma Gazy ako rukojemníkov. Pri prvom a doteraz jedinom pokoji zbraní v novembri bola prepustená približne polovica z nich. Teraz Hamas, ktorý Izrael, USA a EÚ označujú za teroristickú organizáciu, stále zadržiava viac ako stovku týchto ľudí.