Severná Kórea je jednou z najizolovanejších krajín na svete. Komunistický štát s vládou jednej strany vedenej lídrom Kim Čong-unom zostáva pre zahraničných turistov uzatvorený.
Po začiatku pandémie sa krajina izolovala ešte viac a zastavila vydávanie víz pre turistov. Od roku 2020 teda bolo dianie v KĽDR ešte tajomnejšie.
Uzavreté hranice
Severná Kórea, ktorá označila svoje opatrenia proti zavlečeniu koronavírusu za "vec prežitia", v januári 2020 uzavrela svoje hranice, zakázala cesty turistov, požiadala zahraničných diplomatov, aby opustili krajinu, a výrazne obmedzila cezhraničnú dopravu a obchod.
Avšak s odznievaním nákazy sa začali meniť aj miestne pomery a krajina sa začala otvára sveta. Zatiaľ však len veľmi pomaly. Ako prví sa po pandémii do susednej krajiny pozreli turisti z Ruska.
Stalo sa tak po vzájomnom zblížení Moskvy a Pchjongjangu. Najväčším dôkazom výrazného priblíženia krajín je vlaňajšie stretnutie ruského prezidenta Vladimira Putina s Kim Čong-unom, ktorý pricestoval svojim vlakom do ruskej hraničnej oblasti.
Po začatí vojny na Ukrajine uvalili Európska únia, USA a mnohé ďalšie štáty na Rusko sankcie kvôli porušeniu medzinárodného práva. Toto obmedzilo možnosti bežných Rusov, ktorí sa teraz do známych destinácií často nedostanú.
Naskytla sa im však príležitosť pozrieť sa do komunistickej KĽDR, ktorá im naopak v duchu otepľovania vzťahov čoraz viac dvere otvára. V prvej skupine turistov, ktorá prekročila hranice, bolo sto Rusov.
Podľa jedného z návštevníkov v nej boli influenceri, turisti, novinári a 13 školopovinných detí.
Propaganda na každom kroku
Ich cieľom bol lyžiarsky rezort. Počas štvordňového výletu navštívili bronzové sochy zosnulých vodcov Kim Il-songa a Kim Čong-ila na vrchu Mansu, Detský palác Mangjongdae, kde deti predvádzali hudobné a tanečné vystúpenia. Tri dni strávili v lyžiarskom stredisku Masikrjong.
Problémy však začali hneď pri lete z Vladivostoku do Pchjongjangu. Turisti cestovali severokórejskou aerolinkou Air Koryo, ktorá kvôli sankciám používa desaťročia staré lietadlá.
„Lietadlo je staré a páchne naftalínom,“ napísal jeden cestovateľ na Telegrame a povedal, že 41-ročné lietadlo „pripomína niečo, čo bolo dlho, dlho uložené v skrini a potom vynesené von na svetlo."
Ďalší cestovateľ, ktorý zverejnil príspevok na Instagrame, sa sťažoval na zapnutie bezpečnostného pásu, ktoré malo ísť ťažko. "Všetko sa rozpadá," napísal.
Po príchode do lyžiarskeho rezortu, ktorý bol postavený v roku 2014 v rámci snahy o zvýšenie záujmu turistov, prekvapilo návštevníkov množstvo propagandy. "Na svahu hrá vlastenecká hudba, na veľkej obrazovke sa premietajú rôzne propagandistické videá," cituje jedného z účastníkov britská stanica Sky News.
Návrat do sovietskych čias
Medzi účastníkmi bol aj bloger Ilja Voskresenskij. Ten však svoju pracovnú pozíciu sk...
Zostáva vám 85% na dočítanie.