Takmer 20-tisíc zatknutí, 848 trestne stíhaných ľudí a 267 uväznených je bilancia dvoch rokov potláčania protivojnových protestov v Rusku, uviedol dnes portál OVD-Info, ktorý sa špecializuje na monitorovanie policajných zásahov.
Súčasťou potláčania vnútroruského odporu proti vojne, rozpútanej prezidentom Vladimirom Putinom proti Ukrajine, sú tiež "pravidelne objavujúce sa zákony odporujúce zdravému rozumu a ústave".
Tisícky zatknutí
Krátko po vpáde ruských vojsk do susednej krajiny vo februári 2022 prijali ruskí zákonodarcovia ustanovenie, ktoré hrozí až 15 rokov väzenia za šírenie "klamstiev" o ozbrojených silách. Za "klamstvá" označujú ruské úrady a súdy všetky informácie, ktoré sú v rozpore s oficiálnou interpretáciou vojny proti Ukrajine.
Z 19 855 zatknutí za protivojnový postoj sa najväčšia časť odohrala hneď po invázii a následne po vyhlásení čiastočnej mobilizácie predvlani v septembri na doplnenie strát inváznych síl. Najväčšia časť zatknutia pripadá na Moskvu (9086), Petrohrad (5475) a Novosibirskú oblasť (551).
OVD-Info sa v prvom vojnovom roku dozvedel o trestnom stíhaní 489 odporcov vojny, vlani o ďalších 342 a o nových 15 začiatkom tohto roka. Celkovo sa portál dozvedel o 848 trestne stíhaných ľuďoch. Pätinu z nich (170) tvoria ženy.
V "predvojnovom" roku 2021 počet stíhaných z politických dôvodov predstavoval 473, zatiaľ čo v roku 2022 to už bolo 732. Takmer dve tretiny trestných stíhaní z politických dôvodov pripadlo na protivojnové prípady.
Aspoň 267 ľudí skončilo za mrežami. 13 ľudí si už odpykalo trest odňatia slobody.
Silný odpor
Protivojnovo naladení Rusi sú najčastejšie stíhaní za aktivity na internete, teda za videá, príspevky a komentáre na sociálnych sieťach. Nasledujú rôzne akcie umožňujúce vyjadriť odpor k vojne nielen vo virtuálnej realite, od ničenia "vlasteneckých symbolov" na podporu vojny cez protivojnové nápisy až po zapaľovanie vojenských správ.
Zadržaní účastníci protivojnových protestov sú často obviňovaní z násilia proti policajtom. A za vyjadrenia schvaľujúce protivojnové vystúpenia často hrozia obvinenia zo "schvaľovania terorizmu", prípadne z verejného vyzývania na protištátnu činnosť, na rehabilitáciu nacizmu či diskreditáciu ozbrojených síl.
Priemerná dĺžka súdu udelených trestov vzrástla z 36 mesiacov v roku 2022 na 70 mesiacov v minulom roku. Vlani najčastejšie súdy udeľovali tresty siahajúce od štyroch po sedem rokov odňatia slobody, vyskytli sa však aj prípady odsúdenia aj na viac ako desať rokov.
Za protesty proti vojne úrady v ruskej obdobe správneho konania podľa serveru Mediazona otvorili počas dvoch vojnových rokov celkovo 8696 prípadov, no ich počet vlani prudko klesol vzhľadom na to, že sa žiadne veľké protivojnové protesty nekonali a podobné stíhanie za publikácie na internete a sociálnych sieťach vyžaduje príliš veľa práce s identifikáciou podozrivých, zhromaždením dôkazov a znaleckých posudkov.
OVD-Info spomína aj 231 prípadov mimosúdneho prenasledovania, siahajúceho od donútenia k verejnému pokániu cez prepustenie z práce až po zhabanie či zničenie majetku. Pribudli tiež cenzúry, prideľovanie nálepiek "cudzích agentov" či zaradenie na čiernu listinu "nežiaducich organizácií".