Európa potrebuje bezpečnostnú a obrannú úniu, ktorá sa stane európskym pilierom NATO. Dnes to na sociálnej sieti X napísala nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková, ktorá je v Mníchove na bezpečnostnej konferencii. Na posilnenie európskeho obranného priemyslu dnes vyzvala aj šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, ktorá sa popoludní s Baerbockovou na konferencii zišla.
"My Európania sa musíme vedieť sami lepšie brániť. Je potrebná bezpečnostná a obranná únia, ktorá posilní európsky pilier NATO," uviedla Baerbocková. Poznamenala, že táto európska obranná kapacita musí zodpovedať hospodárskej veľkosti Európy a byť nezávislá od toho, aký prezident sedí v Bielom dome.
Baerbocková tak reagovala možný vývoj po prezidentských voľbách v Spojených štátoch tento rok v novembri. Očakáva sa, že v nich proti demokratickému prezidentovi Joe Bidenovi vystúpi bývalá hlava štátu Donald Trump, ktorý sa uchádza o prezidentskú nomináciu republikánov.
Trumpov postoj k záväzkom voči spojencom v Severoatlantickej aliancii je dlhodobo nejednoznačný a exprezident nedávno na predvolebnom zhromaždení povedal, že by USA pod jeho vedením nemuseli pomôcť spojeneckej krajine, ktorá sama nedostatočne financuje vlastnú obranu.
Za základ európskych obranných možností Baerbocková považuje kombináciu vzájomne kompatibilných schopností, spoločné nákupy a spoločný vývoj. V prípade Nemecka poznamenala, že na posilnenie obrany nebude stačiť mimoriadny fond na obranu s objemom sto miliárd eur, ktorý krajina po ruskej invázii na Ukrajinu zriadila.
"Investície do generačného projektu európskej bezpečnostnej a obrannej únie nemôžu podliehať jednoročnému rozpočtu a dlhovej brzde," poznamenala. Dlhová brzda je ústavné opatrenie, ktoré bráni rýchlemu zadlžovaniu Nemecka.
O potrebe výrazného navýšenia nemeckých investícií do obrany dnes v Mníchove hovoril aj bavorský premiér Markus Söder. Nemecko podľa neho musí na armádu dávať každý rok nie dve, ale tri percentá hrubého domáceho produktu.