Štáty Európskej únie by museli zdvojnásobiť svoju vojenskú pomoc Ukrajine, ak by Ruskom napadnutému štátu prestali pomáhať Spojené štáty. Odhaduje to v dnešnej správe Kielský inštitút pre svetové hospodárstvo (IfW). Čo sa týka Európskej únie existuje podľa neho stále výrazný rozdiel medzi sľúbenou a skutočne poskytnutou pomocou Ukrajine.
Európska únia a jej členské štáty sľúbili Ukrajine pomoc za 144 miliárd eur. Ukrajina však zo sľúbenej pomoci dostala podľa IfW polovicu. Rozdiel možno podľa agentúry AFP vysvetliť tým, že EÚ väčšinou schvaľuje niekoľkoročné rámce podpory. Na vojenskú pomoc išlo z EÚ podľa údajov kielského inštitútu 35 miliárd eur a celkové prísľuby predstavovali v prípade vojenskej pomoci 49,7 miliardy eur.
Od začiatku ruskej invázie vo februári roku 2022 dostala Ukrajina prísľuby pomôcť v hodnote 265 miliárd eur. Po EÚ sa k najväčšej pomoci zaviazali Spojené štáty. Tie od februára roku 2022 vyčlenili na vojenskú pomoc Ukrajine 43 miliárd eur, čo sú zhruba dve miliardy eur mesačne.
Americká vojenská pomoc Ukrajine je pritom v posledných týždňoch neistá, pretože sa na jej pokračovaní doteraz nezhodol americký Kongres. "Európa by musela najmenej zdvojnásobiť svoju súčasnú vojenskú pomoc, ak by prestala ďalšia podpora zo Spojených štátov," uviedol Christoph Trebesch, ktorý vedie v IfW projekt mapujúci medzinárodnú pomoc Ukrajine.
Podľa neho by išlo predovšetkým o politické rozhodnutie, pretože doposiaľ sľúbená pomoc Ukrajine neprekročila jedno percent HDP Európskej únie z roku 2021.