Rusko počas svojej invázie na Ukrajinu prišlo o viac ako 3000 tankov, čo zodpovedá celému jeho inventáru aktívne používanému pred vojnou. V skladoch má však Moskva menej kvalitnej obrnenca na niekoľko rokov dopredu. Podľa agentúry Reuters to vyplýva z dát obsiahnutých vo výročnej správe britského Medzinárodného inštitútu pre strategické štúdiá (IISS).
Ukrajina od začiatku ruskej invázie vo februári 2022 tiež utrpela veľké straty techniky, dodávky zo Západu jej ale umožnili udržiavať početné stavy a zároveň zvyšovať kvalitu, uviedol inštitút so sídlom v Londýne.
Ešte tri roky veľkých strát
"Moskva však dokázala vymeniť kvalitu za kvantitu tým, že tisíce starších tankov stiahla zo skladov tempom, ktoré mohlo dosiahnuť aj 90 tankov mesačne," uvádza sa v ročenke Military Balance 2024, ktorá je kľúčovým referenčným nástrojom pre vojenských analytikov.
Ruské skladové zásoby znamenajú, že Moskva "by potenciálne mohla vydržať ešte asi tri roky veľkých strát a dopĺňať tanky zo zásob, aj keď na nižšej technickej úrovni, bez ohľadu na svoje schopnosti vyrábať novú techniku", uvádza správa.
Rusko má momentálne v aktívnych zásobách 1750 hlavných bojových tankov, od desiatky rokov starých T-55 až po moderné T-80 a T-90, uvádza správa. Ďalších 4000 kusov má v skladoch.
"Situácia podčiarkuje rastúci pocit patovej bojovej situácie, ktorá môže pretrvať po celý rok 2024," uvádza sa v správe.
Ukrajinské armádne velenie uvádza, že Ukrajina je pripravená pokračovať v oslabovaní ruských síl na fronte, ktorá dosahuje dĺžku 1000 kilometrov. V januárovom rozhovore s agentúrou Reuters vtedajší veliteľ pozemných síl Oleksandr Syrskyj povedal, že prioritou zostáva obrana, hoci ďalšie útočné operácie nevylúčil.
"Naše ciele sa nemenia: Udržať pozície... vyčerpať nepriateľa tým, že mu spôsobíme maximálne straty," povedal Syrskyj, ktorý minulý týždeň nahradil Valerija Zalužného v pozícii hlavného veliteľa ukrajinských ozbrojených síl.
Skúška ruského zbrojného priemyslu
Niektorí analytici uviedli, že miera strát by mohla predstavovať skúšku schopností rozsiahleho ruského zbrojárskeho priemyslu vyrábať nové tanky a ďalšie zbrane v čase západných sankcií.
Správa Military Balance pripomína, že lídri ruského priemyslu sa chválili prudkým nárastom vojenskej výroby. Objavujú sa tiež plány na obnovenie výroby tanku T-80.
"Je to ohromujúce číslo," uviedol singapurský vojenský analytik Alexander Neill s odvolaním sa na odhad, podľa ktorého Rusko prišlo už o 3000 tankov. "Niektoré z nich mohli byť staršie tanky, takže jednou z veľkých otázok je, koľko najmodernejších tankov mu zostáva pre prípadné budúce veľké ofenzívy," dodal.
V širšom meradle správa uvádza, že celosvetové výdavky na obranu sa od roku 2022 zvýšili o deväť percent a v roku 2024 sa budú ďalej zvyšovať.