Nezávislí kandidáti v parlamentných voľbách v Pakistane spájaní s väzneným bývalým premiérom Imranom Chánom zrejme vedú pri sčítaní hlasov vo väčšine volebných obvodov. Vyplýva to z neoficiálnych odhadov, ktoré si robili a zverejnili pakistanské televízie.
Informovala o tom v piatok agentúra AFP, ktorá doplnila, že viac ako 13 hodín po zatvorení volebných miestností ústredná volebná komisia oznámila iba osem výsledkov, pričom tri parlamentné kreslá pripadli kandidátom napojeným práve na Chánovo Pakistanské hnutie pre spravodlivosť.
Na vysvetlenie pomalosti procesu sčítania hlasov a zverejňovania výsledkov hlasovania volebná komisia uviedla "problémy s internetom".
Očakávalo sa, že najviac hlasov vo voľbách získa Pakistanská moslimská liga-Naváz vedená expremiérom Navázom Šarífom, ktorému v decembri 2023 pakistanský najvyšší súd zrušil rozsudok v prípade úplatkárstva a umožnil mu tak kandidovať. Politickí komentátori ho označovali za kandidáta podporovaného armádou, ktorá má v Pakistane silné postavenie.
Najpopulárnejší politik krajiny, bývalý premiér Chán, je vo väzení od augusta minulého roka. Na hlasovacích lístkoch nefigurovalo nielen Chánovo meno, ale ani názov jeho PTI - jeho členovia kandidovali ako nezávislí. Šarífova strana sa už vo štvrtok vyhlásila za víťaza parlamentných volieb.
Predstaviteľ PTI Omar Ajúb Chán ešte pred vyhlásením prvých výsledkov vyjadril presvedčenie, že jeho strana si stojí dobre: "Nezávislí kandidáti podporovaní PTI budú môcť zostaviť budúcu federálnu vládu s dvojtretinovou väčšinou" v parlamente.
Na pokojný priebeh volieb v krajine dozeralo 650-tisíc príslušníkov bezpečnostných síl. Napriek tomu v stredu došlo k dvom atentátom s 28 obeťami na životoch, ku ktorým sa prihlásila skupina Islamský štát. Vo štvrtok polícia hlásila celkovo k 51 útokov, pri ktorých zahynulo 12 ľudí vrátane 10 príslušníkov bezpečnostných síl.
Údajne z bezpečnostných dôvodov v deň volieb v Pakistane nefungoval internet. Okrem pevného pripojenia nebol dostupný ani mobilný internet. Tento výpadok mohol spôsobiť, že časť voličov si nemohla uplatniť svoje hlasovacie právo: boli totiž odkázaní na SMS správy, aby zistili, ktorá volebná miestnosť je im je priradená.