Medzinárodný súdny dvor OSN v Haagu (ICJ) v dnešnom verdikte odmietol množstvo sťažností Ukrajiny súvisiacich s ruskou podporou separatistov na východe krajiny a s postupom voči Ukrajincom a Tatarom na anektovanom Kryme.
Okrem iného nevyhovel žiadosti o reparácie od Ruska za útoky pripisované proruským separatistom, informovala agentúra AP. Tribunál však uznal, že Moskva porušila časti dvoch dohovorov OSN.
Podľa Kyjeva sa Rusko v súvislosti s konfliktom, ktorý na východe Ukrajiny vypukol v roku 2014, previnilo voči dohodám proti financovaniu terorizmu a rasovej diskriminácii. Obvinení sa týkajú vyzbrojovania proruských skupín a rusifikácie polostrova Krym, kde po anexii podľa ICJ dramaticky klesli zápisy žiakov na vyučovanie v ukrajinčine.
Vrchný súd OSN podľa agentúry Reuters dospel k záveru, že Rusko porušilo antidiskriminačnú dohodu, keď nedostatočne chránilo vzdelávanie v ukrajinskom jazyku. Odmietol však ďalšie tvrdenie Kyjeva, podľa ktorého sa Rusko snaží vymazať kultúru etnických Tatárov a Ukrajincov na Kryme.
Reparácie požadovali Ukrajinci za útoky v regióne vrátane zostrelenia letu MH17 v lete 2014, za ktoré holandský súd pripísal zodpovednosť separatistom.
ICJ síce predtým konštatoval, že Rusko malo nad separatistickými silami "celkovú kontrolu", v novom verdikte ale uvádza, že dodávky zbraní a iného vybavenia týmto silám nepredstavuje financovanie terorizmu podľa kritérií v dohovore OSN.
Moskva pri úvodných prejavoch vlani v júni ukrajinské obvinenia odmietla a označila ich za "nehorázne klamstvá". Kyjev na súde označil Rusko za teroristický štát a uviedol, že Moskva na východe Ukrajiny financovala "kampaň zastrašovania a teroru". Išlo vtedy o prvé stretnutie ukrajinských a ruských právnikov u ICJ od ruskej invázie na Ukrajinu začatej vo februári 2022.
Rozhodnutia ICJ sú právne záväzné, tribunál však nedisponuje žiadnymi mechanizmami na ich vymáhanie. AP uvádza, že dnešný verdikt je prvým z dvojice očakávaných stanovísk ICJ súvisiacich s desať rokov trvajúcim konfliktom na Ukrajine, ktorý sa po ruskej invázii pred dvoma rokmi zmenil na plnohodnotnú vojnu.
Ukrajina sa len niekoľko dní po novom útoku obrátila na haagsky tribunál, ktorý onedlho Rusku nariadil okamžité zastavenie jeho vojnových operácií. Moskva tento príkaz ignorovala.